Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Több mint két hete nem adott életjelet magáról Peng Suaj kínai teniszező, aki azzal vádolt meg egy magas rangú politikust, hogy viszonyt folytatott vele és meg is erőszakolta. Azóta csak a kínai állami média közöl róla felvételeket, de nem tudni, hogy mikor készültek és hogy a sportoló önként szerepel-e rajtuk. Az ügy tovább mérgezheti az amerikai-kínai kapcsolatokat, és hatással lehet a három hónap múlva kezdődő pekingi téli olimpiára is.

Peng Suajnak lehetett elképzelése arról, mi vár rá, amikor november 2-án kitette a Weibóra, a legnagyobb a kínai közösségi oldalra azt a levelet, amelyben szexuális erőszakkal vádolta meg Csang Kao-li korábbi kínai miniszterelnök-helyettest, és arról írt, hogy egy hosszabb megszakítással évek óta tartott a kapcsolata a magas rangú politikussal, annak kezdeményezésére. Bizonyítéka – ismerte el – nincsen, de elszánt, hogy nyilvánosságra hozza az igazságot.

Ahogyan hét éve, most is eltűntél. Játszottál velem, és amikor már nem akartál többé, megszabadultál tőlem. (...) Mindig tartottál attól, hogy magammal viszek egy hangrögzítőt, valahogyan bizonyítékot szerzek, de magamon kívül nincs más bizonyítékom. Nincsenek hangfelvételek vagy videók, csak a történetem. Tudom, hogy a magad részéről, Csang Kao-li elnökhelyettes, megmondtad, hogy nem félsz. De még ha olyan is vagyok, mint a kőre dobott tojás vagy molylepke a láng körül, amely elpusztítja magát, el fogom mondani az igazságot kettőnkről.”

Hogy ezek után elhallgattatják, az nyilvánvaló lehetett számára, a korábbi példák ugyanis világossá tették: a Kínai Népköztársaságban nem lehet kritizálni az állampártot. Megtanulhatta ezt a közelmúltban Jack Ma, az Alibaba alapítója, aki tavaly októberben egy sanghaji gazdasági konferencián bírálta a hagyományos kínai bankszektort és az azt felügyelő hatóságokat. Ezt követően a kínai jegybank és a pénzügyi felügyelet megváltozott szabályozási körülményekre hivatkozva visszavonta cége, az Ant tőzsdei bevezetését, egy nappal a tervezett bevezetés előtt. A korábban az extravangáns fellépéseiről is ismert üzletember idén januárban tűnt fel újra, ám azóta is csak nagyon ritkán lehet róla hallani.

Hasonlóan járt Fan Bing-bing színésznő is, aki közel egy évig nem adott magáról életjelet. A legnagyobb kínai filmsztárként számon tartott Bing-binget adóelkerülés miatt kötelezték több mint százmillió dolláros büntetés megfizetésére, „eltűnésének” pedig a feltételezések szerint a tetemes bírsághoz lehetett köze. A színésznő vádak szerint különböző szerződésekkel igyekezett eltitkolni a filmszerepekért kapott valós bevételeket. Ügyében a kínai kormány azt közölte, hajlandók szemet hunyni a bűncselekmény fölött, ha Bing-bing rendezi elmaradásait. A sztár akkor a közösségi médián át üzenve mind a hatóságoktól, mind pedig a kínai kormánytól bocsánatot kért, hangsúlyozva, hogy elfogadja az alkut.

A Peng által közzétett szöveget alig fél óra után eltávolítottak a cenzorok a 35 éves teniszsztár hivatalos oldaláról, aztán letiltották a kereséseket, amelyek az ő és Csang nevére, illetve a tenisz szóra érkeztek. De nemcsak a levél, hanem maga Peng is eltűnt: az elmúlt közel három hétben nem tudtak vele kapcsolatba lépni sem sporttársai, sem a nemzetközi teniszszervezetek.

Kezdetek

Peng levelének utalásaiból arra lehet következtetni, hogy a kapcsolata valamikor 2007 és 2012 között kezdődött a most 75 éves Csanggal, amikor az az állampárt tiencsini szervezetének vezetője volt. Az efféle esetek nem ritkák Kínában: egy 2016-os statisztika szerint a magas rangú kínai politikusok esetében a hatodik leggyakrabban előforduló korrupciós bűncselekmény, hogy a hatalmukat és befolyásukat szexuális szolgáltatások szerzésére használják fel.

A sportoló állítása szerint a politikus a kezdetekkor nem erőszakoskodott vele, ez először Pekingben történt meg, azután, hogy 2018-ban visszavonult. A levél szerint Csang közvetítőn keresztül vette fel újra a kapcsolatot Penggel, és meghívta, hogy teniszezzen együtt vele és a feleségével. Azután akarata ellenére lefeküdt vele. „Aznap délután nem egyeztem bele, egész idő alatt csak sírtam” – írta, megjegyezve, hogy a szoba ajtaja előtt valaki őrt állt, miközben az erőszak megtörtént.

Kapcsolatuk kezdetén Peng a profi teniszkarrierjét építette, amelynek során 2014-re a női páros világranglista első helyéig jutott, egyesben pedig 14.-ként jegyezték. Tajvani partnerével, Hszie Su-vejjel 2013-ban nyertek Wimbledonban és a következő évi Roland Garroson, míg egyesben 2014-ben az elődöntőig menetelt a US Openen. Bár tavaly februárban, Katarban játszott utoljára, egyesben még mindig a 189., párosban pedig a 248. helyet foglalja el.

Peng egyike annak a kevés sportolónak, aki sikerrel tört ki a kínai rendszerből. Ez megköveteli, hogy a tehetségek kínai „állami” edzőkkel dolgozzanak, bevételeik nagyobb részét pedig visszaszolgáltassák az államnak. Ő az elsők egyike, akinek engedélyezték, hogy egyedül utazzon és edzzen, és többet tarthasson meg abból, amit keresett, mint mások.

Hol van Peng Suaj?

Az elmúlt hetekben mind többen teszik fel ezt a kérdést, köztük olyan jelenlegi és volt teniszezők mint Oszaka Naomi, Billie Jean King, Serena Williams, Chris Evert, Martina Navratilova, Novak Djokovic és Andy Murray. De nem csak a sporttársak kíváncsiak: többek között az ENSZ, a Fehér Ház és a brit külügy is Peng állításainak „teljes átláthatóság” mellett való kivizsgálására szólította fel Kínát, valamint arra, hogy szolgáltasson ellenőrizhető bizonyítékot a sportoló hol- és hogyléte felől. Így tett a profi női teniszezők érdekeinek képviseletére alakult WTA (Women's Tennis Association) is, amelynek vezetője, Steve Simon azt is felvetette, hogy a szervezet elviszi versenyeit a kommunista országból, amelyben az elmúlt időszakban jelentős terjeszkedésbe kezdett, és egy évtizedre elköteleződött. Az eredeti tervek szerint a jövő évi világbajnokságot is ott tartanák.

A Peng érdekében felszólalókat nem győzték meg azok a „bizonyítékok”, amelyeket mostanáig a kínai állami média szolgáltatott. Az első ilyen – néhány képernyőfotó egy levélből – csütörtökön, két héttel az eltűnését követően jelent meg, jóval az után, hogy a Twitteren terjedni kezdett a #holvanpengsuaj hashtag. „Üdvözlet mindenkinek, itt Peng Suaj” – kezdődik az állítólag a WTA-nak küldtött e-mail, amelyben az olvasható, hogy a teniszező visszavonja minden, a szexuális erőszakról tett állítását. „Nem tűntem el, nem is vagyok veszélyben. Itthon pihenek, minden rendben van. Újra köszönöm, hogy törődnek velem.”

Miután a levél megjelenése nyomán csak tovább szaporodtak a kérdések – Peng miért nem maga áll ki nyilatkozni? Miért nem lehet továbbra sem kapcsolatba lépni vele? Miért az állami média hozza nyilvánosságra az üzenetét? –, néhány fotó is napvilágot látott a sportolóról. A képeken egy szobában ül egy macska társaságában, körülötte plüssállatok és olimpiai kabalák. A felvételek ugyancsak az állami média egy munkatársának Twitter-oldalára kerültek fel, és állítólag Peng egyik barátjától származnak, akivel videócsetelt.

Az érdeklődő hangokat ez sem hallgattatta el, ahogyan azok a szombaton publikált videók sem, amelyeken Peng barátai és edzője társaságában láthatók egy kínai étteremben. A felvételekről nem állapítható meg, hogy mikor készültek, de az egyik elején a tréner azt mondja: ma november 21-e van. A BBC kínai szakértője az anyagot meglehetősen amatőrnek nevezte, mondván, az egyik klip elején még az is hallatszik, hogy valaki, aki nem látszik rajtuk, azt mondja: kezdhetik a beszélgetést.

Ennek nyomán Steve Simon újabb nyilatkozatot tett: „Bár pozitívum, hogy láthatjuk őt, de továbbra sem világos, hogy szabad-e, és képes-e önálló döntéseket hozni és cselekedni kényszer vagy külső beavatkozás nélkül. Ez a videó önmagában nem elégséges. Ahogy a kezdetektől mondtam: aggódom Peng Suaj egészségéért, biztonságáért és amiatt, hogy cenzúrázzák és a szőnyeg alá söprik, amit a szexuális erőszakról állított. Világos voltam azzal kapcsolatban, hogy minek kell történnie, és hogy a Kínával való kapcsolatunk válaszúthoz érkezett” – írta.

A bizonyító erejűnek beállított felvételek sora vasárnap újabbakkal bővült. Ezeket is az állami média munkatársai tették közzé, és az látható rajtuk, hogy Peng egy pekingi junior tenisztorna megnyitóján vesz részt. A Reuters hírügynökség jelentése szerint a szervezők képeket is posztoltak a teniszezőről az esemény WeChat-oldalára. Elemzők azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy az erősen beállítottnak tűnő videórkól sem lehet megállapítani, hogy pontosan mikor készültek, illetve, hogy Peng valóban szabad akaratából szerepel-e rajtuk.

Minden szem a NOB-ra szegeződik

A WTA karakán kiállása mellett igazán feltűnő, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) milyen óvatosan fogalmaz, amikor a Peng-ügyről kell állást foglalnia. A sokáig meg sem nyilvánuló szervezet csütörtökön közleményt adott ki, amelyben úgy fogalmazott, hogy látták a legutóbbi jelentéseket a teniszezőről, és biztatónak találták, hogy bizonyítékok érkeztek arról: biztonságban van. Azt is hozzátették, hogy tapasztalatuk szerint a csendes diplomácia kínálja a legjobb megoldást hasonló esetekre, éppen ezért nem is kívánnak további nyilatkozatot tenni az ügyben.

A NOB óvatossága korántsem meglepő, a három hónap múlva kezdődő téli olimpiának ugyanis Peking ad otthont. Nyilvánvaló, hogy nem most akarnak diplomáciai vitába keveredni a rendezőkkel. Ha ez szándékukban állt volna, már jóval korábban megteszik, például Tibet, Hongkong vagy akár az ujgurokkal való bánásmód miatt.

Az Egyesült Államok viszont arra készül, hogy megteszi, amivel a két ország amúgy is feszült viszonya tovább éleződhet. Az előző hetekben amerikai lapok többször írtak arról, hogy a Fehér Ház elképzelhetőnek tartja az ötkarikás játékok diplomáciai bojkottját, két nappal ezelőtt pedig Joe Biden elnök megerősítette: vizsgálják a lehetőséget.

A NOB sportolói bizottsága ennél néhány fokkal határozottabb álláspontot képvisel. Szombati közleményük szerint „nagyon aggódnak” Pengért, és remélik, hogy hamarosan lehetőség nyílik személyesen is kapcsolatba lépni vele. Azt is írták, hogy támogatják a „csendes diplomáciai megközelítést”, és remélik, hogy ennek hatására kiderül, hol tartózkodik Peng, illetve bizonyítást nyer, hogy biztonságban van és egészséges.

(The New York Times, BBC, The Guardian, CNN)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!