A kommunista párt leckézteti a legismertebb kínai milliárdost
A világszerte legismertebb kínai milliárdos, Jack Ma eltűnése a nyilvánosság elől, és a cégbirodalma elleni vizsgálatok jelzik, hogy Hszi Csin-ping kínai pártfőtitkár-államfő a techcégeket és azok vezetőit is figyelmezteti: a kommunista párt hatalmát tilos megkérdőjelezni.
Imádja a publicitást az 56 éves Jack Ma, aki a semmiből felépítette a legnagyobb kínai online kereskedőt, az Alibabát, majd létrehozta az Ant fintech óriást is. Ha kedve tartja, rocksztárnak öltözve lép fel egy stadionban cégcsoportja 40 ezer alkalmazottja előtt, vagy kínai származású akciósztárokkal rövid kungfufilmet forgat, de ebédelt Barack Obamával, és 2017-ben hamarabb találkozott a még be sem iktatott Donald Trumppal, mint hazája bármely befolyásos politikusa. Egyszerre van tagkönyve a Kínai Kommunista Pártban (KKP) és 50 milliárd dollárt meghaladó magánvagyona, amivel a huszadik leggazdagabb ember a földkerekségen. A világ második gazdasági hatalmává előlépett ország emblematikus alakjává vált, akire mutogatni lehetett, hogy a csúcstechnológiai szektor csúcsteljesítményei nem csak a kaliforniai Szilícium-völgyben születnek.
Kína leggazdagabb embere pácban - leállították a világ idei legnagyobb részvénykibocsátását Sanghajban
Behivatták Jack Mát a pénzügyminisztériumba Pekingben - tudatta a Global Times, mert komoly kifogások merültek fel cége, az Ant tevékenységével kapcsolatban.
Ezért is feltűnő, hogy harmadik hónapja nem látni, és nem hallani róla. Mert Ma a szájára sem szokott lakatot tenni, ám a szókimondása ezúttal sokba kerülhet neki. Azóta nem mutatkozik, hogy október 24-én egy sanghaji gazdasági konferencián éles szavakkal bírálta a hagyományos kínai bankszektort és az azt felügyelő szabályozó hatóságokat. Az utóbbiakról úgy vélte, elfojtják az innovációt, és megjegyezte, hogy itt lenne az ideje a reformoknak Kína pénzügyi szektorában. Az állami ellenőrzés alatt álló bankokról pedig kijelentette, hogy
még mindig a „zálogházi mentalitás” jellemzi őket, mert túl sok biztosítékot kérnek a hitelekért cserébe.
A gondolatmenetét az indokolta, hogy az applikációval pénzügyi szolgáltatást ajánlva a kínai piacot letaroló Ant – amelyben az Alibabának egyharmadnyi része van, és Ma ellenőrzi a szavazati jogok többségét – éppen 37 milliárd dollárral a világ eddigi legnagyobb tőzsdei bevezetésére készült.
Bár a beszédét kötelességszerűen a hatalmi koncentrációt tekintve új Maóvá vált Hszi Csin-ping pártfőtitkár-államfőtől származó idézetekkel színesítette, alighanem átlépett egy vörös vonalat. A szavai futótűzként terjedtek a szigorúan cenzúrázott kínai közösségi médiában, ahol a kormány kritikájaként értelmezték. Nem látta ezt másként maga Hszi sem, aki rögtön lépett.