szerző:
Cs.H.
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egy londoni székhelyű dizájnstúdió eldobott papírpoharakon tenyésztett micéliumból épített oszlopot. Azt tervezik, hogy előbb-utóbb egy teljes, könnyűszerkezetes házat is fel tudnak majd húzni az új technológiával.

Egy kétméteres, fatörzsre emlékeztető oszlopot nyomtatott 3D-nyomtató segítségével micéliumból a londoni Blast Studio. A dizájnerek a Dezeen.com cikke szerint egy olyan építőelemet alkottak meg, amely nemcsak jó teherbíróképességű, de környezetkímélő eljárással is készült, sőt az alkotók arra is ügyeltek, hogy létrehozásával csökkentsék a város szemetét.

A tervezők az élő micéliumot (ez a gombák testét felépítő, föld alatti része) kávéspoharak pépesített és strerilizált hulladékán tenyésztették, majd az így keletkezett biomasszából egy 3D-nyomtató segítségével, rétegről rétegre haladva felhúzták az oszlopot. Az építmény 10 különböző modulból áll, mindegyik barázdált azért, hogy legyenek olyan részek, ahol a gombák növekdéséhez szükséges, a párás környezetből kicsapódó nedvesség meg tud rekedni. A tervezők az első pár hétben, amíg a micélium teljesen fel nem vette az oszlop alakját és ki nem fehéredett, egy üvegházhoz hasonlóan párás környezetben tartották az élő kreálmányt, majd 80 fokon kiszárították azt, hogy egy közepes sűrűségű farostlemez szilárdságával vetekedjen az építőelem.

Amíg a gombák növekedtek, az oszlopon ehető gombák is teremtek, a végül elkészült anyag pedig az alkotók szerint jól szigetel és tűzálló. A Blast Studio a közeli jövőben a technológiával egy pavilont szeretne felhúzni, majd pedig egy kisebb házat.

Paola Garnousset társalapító azt mondja, hogy a technológia gyakorlatilag lehetővé tenné a városok számára, hogy építészetet csináljanak a saját hulladékukból, miközben még extra élelmiszert (a learatható gombákat) is tudnának biztosítani a lakosságnak.

A gombafonal-alapú építőanyag Garnousset szerint alkalmas lehet arra, hogy a kis házak megépítése esetén helyettesítse a betont, és pluszpont, hogy a Blast Studio építőeleme újrahasznosítható, azaz újranyomtatható.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!