Ha fáj minden porcika – javíthatunk-e valóban az állapotunkon kollagénnel?

A kollagénpótlás óriási divat lett a fiatalságkultusz korszakában. Személyenként változhat, hogy ki mit vár e fehérjétől: valaki feszes bőrt és örök fiatalságot, más hajerősítő hatást vagy nyugalmat remél, de a legtöbben csak fájdalommentes mozgásra vágynak. Reálisak-e a várakozások? Szájon át, bőrön át vagy beinjekciózva hatékonyabb a bevitel? Lehet-e túladagolni a kollagént? Hogyan működik a humán kollagénes terápia, amit már itthon is alkalmaznak? Gyógyszerészt és ortopéd szakorvost kérdeztünk.

Ha fáj minden porcika – javíthatunk-e valóban az állapotunkon kollagénnel?

„Rengeteg kozmetikai termékben találunk kollagént, aminek legtöbbször inkább marketingcélja van, mintsem valós hatása” – mondja Horváth Ádám gyógyszerész, a PTE Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszerhatástani Tanszékének munkatársa. Szerinte a legnagyobb félreértés az, hogy sokan elhiszik, a kollagén a bőrön át bármilyen formában be tud épülni a szervezetbe, pedig ez egyáltalán nincs így. Krémekben használva „inkább egyfajta felületi vízmegtartó hatása van, ami hidratálásra alkalmas, de arra semmiképp, hogy a bőr feszességét javítsa” – mondja a gyógyszerész.

Az is tévhit, hogy a haj növekedéséhez is hozzájárulnak a kollagénes termékek. Ellenben egészen jó eredményeket lehet elérni kollagénes kezeléssel azoknál a betegeknél, akik térdízületi vagy krónikus sokízületi gyulladásban szenvednek. Az ízületi kopásnak nevezett betegség főként az idősebbeket érinti, nekik is gyakran javasolnak az orvosok kiegészítő terápiaként kollagénes kezelést.