A tervezettnél tovább maradhat a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén Kapu Tibor, aki három társával még június 26-án szállt az ISS fedélzetére.
HVG
Számos halasztás után június 25-én végre útnak indult a Nemzetközi Űrállomás (International Space Station, ISS) felé az Axiom SpaceAX-4-küldetése. A SpaceX űrhajója fedélzetén négy űrhajós startolt el, köztük
Kapu Tibor, az első magyar űrhajós, aki eljutott az ISS-re.
A csapat 14 napos küldetésre érkezett, amely hivatalosan már le is telt, így hamarosan ismét átszáll majd a legénység a Dragon űrhajóba, hogy megkezdje útját a Föld felé. Erre a küldetés hosszát tekintve július 10-én kerülhetett volna leghamarabb sor, ám ez biztosan nem fog megtörténni, és jelen állás szerint még azt sem tudni, hogy erre pontosan mikor kerülhet sor.
Cikkünk írásának pillanatáig sem a NASA, sem az Axiom Space, sem pedig a SpaceX nem közölt információt arról, hogy mikor válhat le a Dragon az űrállomásról. Az Európai Űrügynökség annyit közölt a weboldalán, hogy a landolásra 2025 júliusában kerül sor, a pontos dátumról azonban még nem döntöttek a szakemberek.
Egy nagyszabású fizikanépszerűsítő program keretében földi körülmények között is megismétlik diákok Kapu Tibor kísérleteit. Sajnos közbeszólt a nyári szünet, így őszre tolódik a program.
A csúszás legfőbb oka, hogy a NASA egészen addig nem engedélyezi a visszatérést, amíg minden feltétel nem adott a biztonságos landoláshoz. Ebbe beletartozik a földi időjárás és a Nemzetközi Űrállomás helyzete is. Utóbbi kapcsán a Spacejunkie azt írja, az ISS jelenleg olyan pozícióban kering a Föld körül, hogy a fedélzetéről azt látni: soha nem megy le a nap. Emiatt azonban fennáll a túlmelegedés veszélye, így a napelemek egy részét is olyan pozícióba állították, hogy azt ne érje a napfény. Ilyen körülmények között azonban nem indít űrhajót az űrállomás.
Arról, hogy milyen kísérleteket kellett elvégeznie Kapu Tibornak az űrállomáson, itt írtunk. Az űrutazással kapcsolatos minden fontos információt ezen a linken szedtünk össze.
A tibeti buddhizmus jövője a tét a dalai láma utódjának kiválasztása körüli harcban. Kína maga döntene, hogy legalizálja Tibet 75 évvel ezelőtti megszállását, s az ügyből presztízskérdést csinál Peking.