Tetszett a cikk?

Kell oltás a belépéshez? Van rá esély, hogy elfogadják a Szputnyikot? Hova kell magammal vinnem a maszkot? Utazás előtt mindent megtudhat a hvg.hu nyári Covid–19-térképéről.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Sokan abban reménykednek, hogy a koronavírus-járvány kitörése után most lesz az első nyár, amikor valóban korlátozások nélkül, szabadon lehet utazni Európán belül. És bár tény, hogy a kezdeti lezárások, és szigorú ellenőrzések után ma már lényegében szabadon mozoghatunk az Európai Unión belül – és sok esetben kívül is – ez még egyáltalán nem jelenti azt, hogy ne érhetnének meglepetések, akár még a népszerű üdülőhelyeken is.

Miközben Magyarországon minden korlátozást feloldottak, és már csak az egészségügyi intézményekben és idősotthonokban kell maszkot hordani, több olyan uniós ország van, ahol még életben van néhány korábbi szabály. Különösen igaz ez olyan nyaralóhelyekre, mint például Spanyolország, Ciprus vagy akár Málta. Ezek közül a legtöbb oltáshoz köti a belépést, de olyan is akad, ahol még a tömegközlekedésen is FFP2 maszkot kell hordani.

Képünk illusztráció.
MTI / Balogh Zoltán

Hogy megkönnyítsük a nyaralás tervezését, térképen gyűjtöttük össze a május 31-én érvényben lévő szabályokat. Ez nem jelenti azt, hogy a lista egész nyáron így fog maradni, hiszen az olaszok éppen most jelentették be a korlátozások eltörlését, a finneknél pedig június 5-ig lesznek érvényben a jelenlegi szabályok. És persze azt sem lehet tudni, hogy a következő hetekben felbukkan-e egy olyan vírusvariáns, ami borít mindent.

A térképen szereplő országokat több szempontból is elemeztük.

  • Először azt néztük meg, szükséges-e oltás a beutazáshoz, ha pedig igen, akkor melyik vakcinákat fogadják el.
  • Arra is figyeltünk, hogy elég-e két oltás, vagy az emlékeztető is beleszámít a teljes oltási sorba.
  • Megvizsgáltuk azt is, hogy ha valaki nincs beoltva, milyen tesztet fogadnak el helyette, ha pedig átesett a Covid-19 betegségen, hány napig érvényes a gyógyultsági igazolás.
  • Végezetül – hogy senkit ne érjen meglepetés – azt is számba vettük, hova kell még magunkkal vinni a maszkot, ha nem akarunk pénzbírságot a nyakunkba.

Nagyobb méretű térképért ide kattintson!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!