szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Valaki nagyon azon volt, hogy ne éljem túl a betegségemet – emlékezett vissza Bányai.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

„Azt próbáltam mondani a feleségemnek, hogy mentsen meg, mert meg fogok halni – majd ismét visszaaltattak. Ott álltam az élet és a halál határán, az agyam meg a lelkem csak úgy száguldozott. Teljesen lemondtak rólam: a vesém is érintett lett, a lélegeztető kapacitását folyamatosan emelni kellett. Egy ügyeletes orvos azt mondta az engem tornáztató ápoló gyógytornásznak: „Hagyja békén Bányai urat, ne növelje a fájdalmát, neki már mindegy, nincs tovább” – mondta Bányai Gábor fideszes képviselő az Igeidők című keresztény magazinnak adott interjúban, amikor koronavírus-fertőzéséről kérdezték.

Bányai azt mondta, március 13-án szóltak a feleségének, hogy az ECMO-gép segíthetne őt életben tartani. A berendezés akkor az „operatív törzs hatáskörébe tartozott”. Bányai felesége ekkor személyesen hívta fel Müller Cecília országos tisztifőorvost, akinek „a segítségével híre ment a szükségnek”. „A megoldás azonban nem ez az út lett az ECMO-ra. Dr. Svébis Mihály, a Bács-Kiskun Megyei Kórház főigazgatója is intézkedett a gép beszerzése érdekében, és szakorvosgárdát is szervezett” – mondta Bányai a lapnak.

A fideszes képviselő visszaemlékezésében azt is mondta, hogy akkor egyetlen szabad ECMO-gép az országban a szegedi Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézetben volt. „Covidos beteget sohasem tettek addig ilyen gépre, ezért nagy volt a bizonytalanság. Rövidre zárva, a történet lényege, hogy szombat délután összeállt a szükséges team, az ország különböző részeiből hazajöttek a szegedi orvosok: szívsebészek, kardiológus, aneszteziológus. Akkor ismét megállt a szívem − valaki nagyon azon volt, hogy ne éljem túl a betegségemet”.

Bányai Gábort még aznap Szegedre szállították, de ez nem volt egyszerű. „Az út rossz minősége miatt kerülőt kellett tenni, két és fél órán át, nagyon lassan és óvatosan szállítottak. Olyan kritikussá vált az állapotom, hogy kérdéses volt, egyáltalán túlélem-e az éjszakát. Ezek után hol stagnált, hol rosszabbodott vagy éppen javult az állapotom – nagyon változó volt”.

Bányai Gábor korábban a Mediaworks gondozásában megjelenő Vakcinainfó nevű kiadványnak is beszélt arról, mit élt át, amíg a koronavírussal küzdött.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!