szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ezt az opciót azért vetette el a köznevelésért felelős államtitkár, mert azzal a családok terhei emelkednének.

Maruzsa Zoltán a katolikus köznevelési és szakképzési intézmények országos vezetői tanévnyitóján elmondta, tisztában van a kormány azzal, hogy jelentős terheket okoz a megemelt rezsiszámla minden iskolának, de

azt valahogy kompenzálni fogják számukra.

Miután Maruzsa a katolikus köznevelési és szakképzési intézmények vezetői előtt beszélt, szavai jelenthetik azt is, hogy a kormány megsegíti a nem állami intézményeket is. Erről eddig hivatalos bejelentés nem volt, de az biztos, hogy a rezsiköltségek emelkedése a magán- és alapítványi iskolákat is nagyon nehéz helyzetbe hozza. A héten megkérdeztük a Belügyminisztériumot, hogy a nem állami intézményeket is kompenzálják-e, de egyelőre nem válaszoltak.

Annyi Gulyás Gergely miniszter szavai alapján biztos, hogy fenntartóként az állam kifizeti a pluszköltséget, és ugyan kormánydöntés még nincs, de az irány az, hogy az áremelés után is

szociális intézményeket, kórházakat és iskolákat minden körülmények között nyitva kell tartani.

Ezzel összhangban Maruzsa Zoltán is arról beszélt,

nem elképzelhető, hogy a fűtés költségei miatt távoktatást rendeljenek el.

Már csak azért sem, mert a koronavírus idején elrendelt karantén alatt nem csökkent, hanem nőtt a gázfogyasztás az országban. Az intézmények helyett a családok állták a költségeket – ezt a kormány az államtitkár szerint nem engedheti meg.

Égre-földre keresik a megoldást, mivel és miből fűtsék elég melegre az iskolákat a télen

A szakemberek szerint nem ördögtől való az iskolaépületek fűtési rendszerének felülvizsgálata, és egyes helyeken akár átállítása szilárdtüzelős megoldásokra, de általánosan nem megoldható a „közoktatás gáztalanítása". A hőmérsékletet viszont valóban csökkenteni kell.

A csütörtöki budapesti rendezvényen szóba került a pedagógusbérek rendezése is. Maruzsa megismételte, hogy 2028-ra a magyar tanárok bérét a diplomás átlagbér 80 százalékéra zárkóztatják fel. Ennek ütemezéséről is beszélt: emlékeztett, hogy volt már egy 10 százalékos emelés, jövőre 14 százalékos emelés lesz, és onnantól minden évben 14 százalékos, amíg el nem érik a kitűzött célt.

Amennyiben a diplomás átlagbér is emelkedik, azt természetesen számításba fogják venni a bérrendezéskor.

Azt is elárulta, hogy támogatnák a külső értékelések mellet az iskolák belső értékelését is, az utóbbit helyben, az igazgató adhatná a kimagasló munkát végző tanároknak.

A már-már krónikus tanárhiányról Maruzsa Zoltán nem beszélt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!