szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az igazgató azt állítja, amióta bírálja az RMDSZ működését, „megritkult körülötte a levegő”. De a társulat is elégedetlen volt a munkájával.

Egy Klaus Iohannis államfőhöz címzett nyílt levélben mondott le a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház éléről Gáspárik Attila, aki 11 éve vezeti a román és magyar társulatot is foglalkoztató színházat. Gáspárik már január óta csak ügyvezető igazgatóként dolgozott a színházban, miután már novemberben bejelentette, hogy nem kívánja tovább vezetni a színházat, de a minisztérium megkérte, hogy januártól még 30 napra vállalja a feladatot, majd újabb és újabb 30 vagy 60 napos kinevezéseket kapott egészen mostanáig. A legutóbbi ilyen megbízatása október 19-én jár le, így Gáspárik szeptember 19-én kezdi meg felmondási idejét – írja a Transtelex.

A színházvezető a portálnak azt mondta, hogy amióta kritikusan szemléli a romániai magyar érdekképviselet, az RMDSZ működését, azóta „megritkult körülötte a levegő”, és évek óta nyílt titok, hogy a szövetség vezetősége le szeretné váltani a marosvásárhelyi színház éléről. Ezért nem kapott szerinte olyan értékelést második mandátumának végén, ami automatikusan feljogosította volna a harmadik mandátuma megkezdésére, így a helyi szabályok szerint versenyvizsgát kellett volna tennie, azonban a minisztérium azóta is halogatta ennek kiírását.

A Krónika Online azt írja: a színház magyar társulatának nevében, a Tompa Miklós Társulat képviselőjének aláírásával néhány nappal ezelőtt levélben is követelték Gáspárik lemondását a „kollégákkal szembeni lekezelő viszonyulása miatt”. A konfliktusok közé tartozik az is, hogy Gáspárik menesztette a magyar társulat vezetőjét, Keresztes Attilát.

Gáspárik erről azt mondta a Transtelexnek, Keresztest több mint két évvel ezelőtt szembesítette azzal, hogy elégedetlen a társulatvezetői teljesítményével, menesztésekor törvényesen járt el, és felajánlotta Keresztesnek, hogy rendezőként továbbra is dolgozhat a társulattal, de ő válasz nélkül hagyta az ajánlatot, és Gáspárik csak a sajtóból értesült a nemleges válaszról. Ami a Tompa Miklós Társulat elégedetlenségét illeti, Gáspárik elismerte, hogy voltak feszültségek a csapaton belül, azonban szerinte ez bármelyik munkaközösségen belül előfordul – írja a portál.

Gáspárik beszámolt arról is, hogy a minisztérium évek óta nem segített a színház pénzügyi és infrastrukturális problémáin, pedig nemrég megígérték, hogy megkezdik a fél évszázad alatt méltatlan állapotba került színházépület felújítását, de ehhez azóta sem kezdtek hozzá. „Én letettem a fegyvert és mindent. Ha én vagyok az akadálya annak, hogy ez a színház normálisan működjön, akkor én elmegyek, oldják meg” – írta felmondását bejelentő levelében Gáspárik.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!