szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A karibi térségben felerősödőben vannak azok a hangok, melyek azt sürgetik: országaik szabaduljanak meg a brit uralkodó családtól. A térségben Barbados tavaly már így is tett.

II. Erzsébet halála, és III. Károly trónra lépése nyomán ismét felerősödött a királyság eltörlését szorgalmazók hangja a karibi térségben.

Mivel megváltozik a monarchia szerepe, arra számítunk, hogy lehetőség nyílik magasabb szintű párbeszédre a régiónak járó jóvátételről"

– idézte a Reuters Niami Hall-Campbellt, a Salamon-szigetek jóvátételi bizottságának vezetőjét, aki a királynő csütörtöki halála után nyilatkozott.

A volt gyarmatokon ilyen jóvátételi bizottságok dolgoznak a rabszolgakereskedelem és a hozzá kapcsolódó diszkrimináció nyomán elvárt jóvátétel kiharcolásáért, mind jogi, mind akár anyagi értelemben.

Hall-Campbell részvétét fejezte ki a királynő halálával kapcsolatban, és megjegyezte, hogy Károly tavaly Barbados köztársasággá alakulásakor – amikor leváltották a királynőt, mint államfőt – elismerte “a rabszolgasággal járó megdöbbentő atrocitást”. Hall-Campbell reményét fejezte ki, hogy a király “az idők szava diktálta igazság jegyében” uralkodik majd, ami szerinte “a jóvátétel igazságát” jelenti.

Erzsébet királynő elvesztette Barbadost

November 30-ától elszakad a brit monarchiától a Brit Nemzetközösség tagja.

A hírügynökség emlékeztet, hogy a brit nemzetközösség államainak több vezetője – elsősorban a karibi térségből – elégedetlenségének adott hangot a trón öröklésével kapcsolatban, a ruandai Kigaliban megtartott júniusi csúcstalálkozójukon. Az 54 tagú zömében egykori brit gyarmatokból álló nemzetközösség vezetői még 2018-ban hagyták jóvá az örökösödés rendjét, vagyis hogy II. Erzsébet után Károly lesz az uralkodójuk, de nem mindenki értett ezzel egyet.

Főként a karibiak ellenkeznek, azt mondják, hogy semmi bajuk Károllyal, mint emberrel, annál inkább azzal, amit a királyság öröklése szimbolizál.

A karibi térségtől a déli féltekéig - hol lesz még uralkodó III. Károly?

Ugyan csak szombaton nyilvánítják hivatalosan is királlyá, III. Károly nem csak a brit trónt örökli majd, hanem egy sor másik ország uralkodójává is válik édesanyja, a csütörtökön elhunyt II. Erzsébethez hasonlóan.

Amikor a most trónörökössé váló Vilmos herceg és Katalin hercegnő felkereste a térséget idén márciusban, sokan szólítottak fel a mielőbbi jóvátételre, illetve bocsánatkérést követeltek a rabszolgaságért.

Jamaika tavaly felvetette, hogy kártérítést szeretne az oda Afrikából erőszakkal behurcolt, majd a banán- és cukornádültetvényeken rabszolgaként dolgoztatottakért, sőt belengették, hogy Barbadoshoz hasonlóan ők is inkább dobják a királynőt és köztársasággá alakulnak, amit a lakosság 56 százaléka támogatna.

Saint Lucia egyik ellenzéki vezetője is arról beszélt a Reutersnek, hogy

A jelenlegi helyzetben támogatnám, ha köztársasággá alakulnánk.

(Nyitóképünkön: Károly herceg, amint részt vesz Barbadoson a köztársaság ünnepélyes kikiáltásán.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!