szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

1911-ben, pont ezen a napon tartották Habsburg-Lotharingiai Károly és Bourbon-Pármai Zita menyegzőjét a Pármai-család schwarzaui kastélyában. Az alkalomra a menyasszony a magyar és a cseh nyelv tanulásával készült, ruháját az esküvő előtt Bécsben állították ki, hogy mindenki megcsodálhassa. Az esküvőn ott volt Ferenc József császár is, aki az alábbi archív filmfelvételen többször is látható.

111 évvel ezelőtt, október 21-én házasodott össze Habsburg-Lotharingiai Károly, a későbbi osztrák–magyar uralkodó és Bourbon-Pármai Zita. A leendő (és egyben utolsó) magyar király és felesége házassága csupán 11 évig tartott, a trónfosztása után Madeira szigetére száműzött IV. Károly ugyanis mindössze 34 évesen életét vesztette.

Habsburg Ottó Alapítvány

A királyi pár elsőszülött gyerekének, Habsburg Ottónak a hagyatékát és szellemi örökségét őrző alapítvány az esküvő évfordulójának alkalmából megosztott néhány részletet a nagy nappal kapcsolatban. Mint írják: "IV. Károly és Zita még gyermekkorukban ismerkedtek meg, ám a döntő találkozásra 1909-ben, a híres gyógyfürdőben, Franzensbadban került sor. Két év múlva, 1911. június 13-án tartották eljegyzésüket. A kézfogó szűk családi körben zajlott, az eljegyzés után azonnal megkezdődtek az esküvői előkészületek. Zita az esküvőre való felkészülés ideje alatt magyarul és csehül tanult, a kelengyéjét és menyasszonyi ruháját pedig Bécsben, egy Kärtner Strasse-i divatszalonban készítették. Ezeket az esküvőt megelőzően kiállították, hogy az érdeklődők megtekinthessék, és a sajtó részletesen beszámolhasson az elkészült kelengye tartalmáról. A beszámolók szerint a menyasszony ruhája nehéz szatén (düsesz) anyagból készült, amelyen mirtuszfüzérrel körülvett, ezüsthímzéssel felvarrt Bourbon-liliomok és narancsvirágok voltak."

Az esküvőt a Pármai-család schwarzaui kastélyában tartottak, amit kifejezetten erre az alkalomra újítottak fel. A kastély környéki településeken girlandokkal díszítették fel a házakat, az ünnepség helyszínére pedig beszereztek egy távbeszélő-készüléket, hogy az ijfú pár a távolról érkező gratulációkat is fogadni tudja. A kastélyparkban külön postahivatalt állítottak fel a nászajándékok és táviratok fogadására.

Mária Jozefa főhercegnő briliáns melltűt, Ferenc Ferdinánd rubinokkal ékesített gyémántgyűrűt ajándékozott Zita hercegnőnek, az udvari karmester pedig egy keringőt komponált a számára. Egy bronzszobor is szerepelt az ajándékok között, amit a bécsújhelyi kaszárnyából a fiatal repülőtisztek léghajóval szállítottak a helyszínre. X. Pius pápa Leonardo da Vinci milánói Krisztus-képének másolatát küldte ajándékul.

Habsburg Ottó Alapítvány

Az esküvő legfontosabb vendége természetesen Ferenc József császár volt, aki udvari különvonattal érkezett az eseményre. VIP-vendégeknek számítottak még: III. Frigyes Ágost szász király, Ferenc Ferdinánd és felesége, valamint a Habsburg, Párma, Bragança, spanyol Bourbon, Orléans, Liechtenstein, Szász-Koburg, Wittelsbach, Württemberg család tagjai, és számos hercegi, grófi család leszármazottai voltak jelen. A magyar vendégek díszmagyar ruhában jelentek meg az eseményen.

Az ünnepi vacsora tíz fogásból állt. A menün voltak szárnyasokból (csirkéből, fácánból) készült ételek, borjúgerinc, lazac, pisztráng, articsóka és sajttorták, gyümölcsök. A pár Reichenauban, a Wartholz-kastélyban töltötte a nászútját.

IV. Károlynak és a királynénak összesen nyolc gyereke született.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!