szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több szempontból is jó oka volt rá.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Amikor Volodimir Zelenszkij elnök meglátogatta az újonnan felszabadított Herszon városát, azzal viccelődött, hogy azért volt ott, mert „görögdinnyét akart”. De miért pont görögdinnyét? A BBC informatív cikkben válaszolt a kérdésre, amire azért is igény mutatkozott, mert a görögdinnye mémdiadalútra is indult a felszabadulás után.

A görögdinnye a dél-ukrajnai régió szimbóluma, Ukrajnában a legtöbb görögdinnye a Fekete-tenger partján fekvő mezőgazdasági városból, Herszonból származik, amelynek nedves éghajlata lehetővé teszi ennek a növénynek a termesztését. A népszerűségét jelzi, hogy a térségben több emlékművet is szenteltek a görögdinnyének.

Amikor Oroszország februárban megszállta Ukrajnát, sok minden más mellett a görögdinnye exportja is leállt.

A gyümölcs (vagy termesztéstechnikailag zöldség) régóta kötődik a régióhoz, a BBC-nek nyilatkozó gasztronómiai író azt mondta, a krími tatárok hozhatták be Herszon régióba évszázadokkal ezelőtt. Az 1940-es és 50-es években, a második világháborút követő szűkös években a régió lakói a görögdinnyéből melaszt vagy lekvárt főztek, amikor nehezen lehetett cukorhoz hozzájutni.

Néhány éve a szüreti szezon kezdetén egy görögdinnyével teli uszály indul el Herszonból Kijevbe a Dnyipro folyón keresztül, ezt általában a tévé is közvetíti. A háború ezt a rövid életű hagyományt is meghiúsította, de a görögdinnye, mint a város kabalája a megszállás alatti Herszon szabadságharcának a jelképe lett.

Valószínűleg ezért robbant be a görögdinnye-mém népszerűsége, miután az orosz csapatok visszavonultak a folyón túlra.

Herszont nem sokkal a háború megindítása után, március elején foglalták el az oroszok, Herszon régió pedig egyike volt annak a négy régiónak, amelyet szeptemberben népszavazás után Oroszország önhatalmúlag illegálisan annektált.

Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!