Nincsen tökéletes anya, ha valaki mégis nagyon annak látszik, ott valami bűzlik
A gyerekeit éheztető, szigorú büntetésekkel sújtó anyainfluenszer, Ruby Franke akár 30 évet is börtönben ülhet szörnyű tetteiért. Az amerikai nő éveken át gyötörte a gyerekeit, amit nem is rejtett véka alá, nevelési elveit ugyanis rendre megosztotta a roppant népszerű, a csúcson 2,5 milliós feliratkozói táborral rendelkező YouTube-csatornáján. Hogy lehet, hogy közel egy évtizednek kellett eltelnie ahhoz, hogy a nő bíróság elé kerüljön?
Két héttel ezelőtt elítélték a 42 éves Ruby Franket, az egykori 8 Passengers című YouTube-csatorna vloggerét, majd a későbbi Instagram-oldal, a szülői tanácsadással foglalkozó Moms of Truth influenszerét. A nő négyrendbeli súlyos gyermekbántalmazásban vallotta magát bűnösnek, ezért négyszer 1-től 15 évig terjedő börtönbüntetésre ítélték. Franke korábbi üzlettársa, a Moms of Truth Instagram-fiók másik üzemeltetője, az 54 éves Jodi Hildebrandt ugyanilyen büntetést kapott egy Washington megyei bíróságon Utah államban.
Franke és Hildebrandt ellen még szeptemberben emeltek vádat összesen hatrendbeli gyermekbántalmazás bűntette miatt, a hat vádpontból négyben mindketten bűnösnek vallották magukat. Azt, hogy ténylegesen mennyi időt töltenek majd börtönben, a Utah állambeli kegyelmi és feltételes szabadlábra helyezési bizottság fogja meghatározni, de mivel a bűncselekményeikért kiszabható büntetés legfelső határa az államban 30 év, ezért maximum ennyi ideig ülnek majd rács mögött.
Tavaly augusztus legvégén vették őrizetbe, majd tartóztatták le a két nőt, miután Franke 12 éves fia Hildebrandt házából átszökött a szomszédhoz, és ételt kért. A szomszéd ezt követően riasztotta a rendőrséget, a hatóságok pedig megállapították, hogy a gyerek kórosan lesoványodott és alultáplált volt, vágásokat találtak a testén, amelyek kötéllel való megkötözés során keletkezhettek. A gyerek csuklója és bokája körül ragasztószalag volt. A hatóságok bementek Hildebrandt otthonába is, ahol Franke egy másik gyerekét is hasonlóan rossz fizikai állapotban, legyengülve találták meg. Napokkal később a két nő ellen vádat emeltek. Ruby Franke és volt férje, Kevin Franke hat gyerekéből négy még kiskorú volt, ők gyermekvédelmi gondoskodásba kerültek.
Ruby Franke éveken át népszerű anyainfluenszer (úgynevezett momfluencer) volt, nevelési tanácsokat adott, és családja idillinek beállított életébe engedett bepillantást az 8 Passengers, azóta megszűnt YouTube-csatornáján. A Franke házaspár egy tipikus mormon család mindennapjait igyekezett felvillantani a követőik számára, a gyerekeik magántanulóként való taníttatásáról, a közös étkezésekről, főzésekről, nevelési elvekről, a családi asztalnál történt beszélgetésekről hetente több alkalommal posztolt videókat, amelyek annyira kedvelt tartalmak voltak, hogy egy időben az 8 Passengersnek 2,5 millió feliratkozója volt.
A YouTube-csatorna 2015-ben indult, a családi vlogok felvirágzásának idején. Franke egy helyi médiumnak azt nyilatkozta akkoriban, hogy a filmezés „segített neki a jelenben élni és élvezni azt a gyerekekkel”.
Felvetődik a kérdés, hogy a 2015 óta eltelt szűk évtizedben hogy hogy nem bukott le a „gyerekeit koncentrációs táborokra emlékeztető körülmények között” tartó anya – ahogy az ügyész fogalmazott –, miért tartott évekig, míg a kínzásnak alávetett gyerekeket biztonságba helyezték?
De az igazság az, hogy voltak már korábban is jelei a nő sajátos, szigorú nevelési módszereinek, és maguk a követői hívták fel erre a figyelmet. A rajongóknak először 2020-ban tűnt fel, hogy Franke túllép egy határon, ha a gyerekek megregulázásáról van szó. Egy videóban Chad nevű fia elárulta, hogy büntetésként megvonták tőle a „hálószoba-privilégiumot”, és egy babzsákfotelben kellett aludnia hét hónapon át. Az aggódó nézők ezt követően öt év videóanyagát nézték át tüzetesen, és kiderült a számukra, hogy az anyainfluenszer egyik „szülői módszere” az ételmegvonás.
Gyakran osztogatta büntetésként a „vacsorakiváltság” elvesztését, és előfordult, hogy a nő a kisiskolás lányát azért büntette éhezéssel, mert a gyerek elfelejtette magával vinni az ebédjét. Egy videóban az anya azt mondta, reméli, hogy senki nem kínálja majd meg a lányát étellel, senki nem ad neki majd ebédet, különben soha nem fogja megtanulni, hogy következményei vannak a tetteinek. A nő másik bevett technikája volt, hogy a gyerekeit büntetésből elzárta az online világtól és az elektronikai eszközök használatától, és hosszabb időre elvette tőlük a telefonjaikat, tabletjeiket, de tévét sem nézhettek.
A követők, mikor leesett nekik, hogy Franke évek óta abuzálja a gyerekeit, több TikTok- és YouTube-videóban, milliós nézettséget elérve leplezték le a Utah állambeli család szisztematikus kínzásait. Ruby és Kevin Franke ekkor még azzal védekeztek az Insidernek adott interjújukban, hogy a felhasználók rossz szándékúan, a kontextusból kiragadva lebegtettek részleteket az 8 Passengers videóiból.
Ám a követők nem nyugodtak, és 2020-ban petíciót indítottak, amelyben vizsgálatot követeltek a Franke szülőkkel szemben. A petíció részben célt ért: a gyermekvédelmi hatóság előre be nem jelentett látogatást tett a családnál, állítólag mindegyik gyerekkel külön is beszéltek, de az ügyet lezárták arra hivatkozva, hogy a vádak megalapozatlanok. Végül az 8 Passengers Youtube-csatorna népszerűsége rohamosan esni kezdett, egyre kevesebb videó jelent meg az oldalon, majd megszűnt a csatorna.
A BBC-nek nyilatkozó szakértők szerint a Franke szülők autoriter nevelési módszerei azért nem tűnhettek fel eleinte az embereknek, mert manapság a helyes nevelésről, szülői magatartásról szóló tömérdek mennyiségű, olykor egymásnak ellentmondó információk között egyre nehezebb kiigazodni, és ilyenkor hajlamosabbak az emberek a radikálisabb, ártó megoldásokra fogadókészek lenni.
Maryhan Baker pszichológus ezt így fogalmazza meg: „A magukat elveszettnek érző és kétségbeesett szülők számára, főként, ha a gyerekeik viselkedése problémás, az extrém technikák vonzóvá válnak, különösen, ha látják az eredményeket”.
Siggie Cohen gyermekfejlesztési szakértő szerint a Franke-féle családi vlog sikere abban is rejlett, hogy rájátszhatott az emberek saját szülői képességeikkel kapcsolatos félelmeire. „A szülők félnek hibákat elkövetni, ezért keresnek valakit, aki úgy tűnik a számukra, hogy teljesen ura tud lenni a helyzetnek, és képes irányítása alatt tartani a dolgokat.”
Gyermekbántalmazás 2.0
Ruby Franke a közösségi médiás botrány után azonban nem tűnt el a nyilvánosság elől, sőt 2022 júniusában egy új, tanácsadással foglalkozó platformot indított el a már említett Jodi Hildebrandt mentálhigiénés tanácsadóval közösen. Már közel sem értek el annyi embert, mint Franke korábbi YouTube-csatornáján, de a Moms of Truth Instagram-fiókjukban továbbra is lelkesen posztoltak videókat gyereknevelési és párkapcsolati témakörökben, illetve szülői tanfolyamokat vezettek. Vállalkozásukat sokan szektaként értelmezték, és tekintélyelvű módszereik miatt gyakran kritizálták is a két nőt. Az Insta-tanácsadók azt terjesztették például, hogy a szülőknek nem szabad feltétel nélkül szeretniük a gyerekeiket.
A today.com szerint Hildebrandt szakmaiságát is már évekkel korábban kétségbe vonták. 2018-ban olyan szakmai jogsértéseket követett el, amelyek miatt Utah állam egy időre felfüggesztette a tanácsadói engedélyét. A lap szerint a coach számos alkalommal osztott meg „érzékeny, személyes információkat” az ügyfeleiről azoknak a beleegyezése nélkül. Hildebrandt engedélyét később visszaállították.
A nő tisztában lehetett azzal is, mit művel a gyerekeivel a házában Ruby Franke. A today.com által megtekintett, tavaly augusztus 31-i házkutatási parancs szerint Franke gyereke elmondta a rendőröknek, hogy a sebeibe csípős cayenne-borsból és mézből álló pasztát kentek, amit a házkutatáskor meg is találtak a rendőrök Hildebrandt fürdőszobájában.
A férj felelőssége
Természetesen felmerül, hogy az egészben milyen felelősség terheli az apát, Kevin Franket. Nehéz elképzelni, hogy a férfi nem tudott a feleség által elkövetett abúzusokról, Kevin Franke mégis mossa kezeit. Ügyvédjén keresztül a today.com-nak megüzente, hogy 2022 óta külön él az anyainfluenszertől. A különválást állítólag a nő kezdeményezte: „Kevin nem akarta, hogy külön éljenek” – mondta az ügyvéd. „Családként akarta feldolgozni a problémákat. (…) A különválás a Ruby és Jodi Hildebrandt által előírt feltételek szerint történt.”
Kevin Franke ügyvédje szerint az apa később elhatárolódott a visszaélésekkel kapcsolatos vádaktól is, mondván, hogy semmi köze nem volt hozzájuk. „Ő egy jó ember” – fogalmazott az ügyvéd a Good Morning Americának.
Később maga Kevin Franke adta be a válókeresetet, és a maximális büntetés kiszabását kérte a volt feleségére, a gyerekei által elszenvedett bántalmazást pedig „borzalmasnak és embertelennek” nevezte. Az apa ügyvédje idén januárban benyújtotta az áldozatok kártalanítására vonatkozó kérelmét, és a today.com azt írja, hogy az indítványban az áll, hogy „a gyerekek továbbra is szakszerű gondozásban maradnak az elszenvedett súlyos pszichológiai és érzelmi sérülések miatt”.
„Azt hittem, a sötét a világos, a jó pedig a rossz”
Az ítélethirdetés során Ruby Franke bocsánatot kért a hat gyerekétől, igaz, csak az elmúlt pár évet bánta meg láthatóan. Azt mondta, hogy most már látja, hogy az elmúlt négy évben egy olyan „rejtélyes áramlatba” került, amely veszélybe sodorta őket. „Annyira megzavarodtam, hogy azt hittem, a sötét a világos, a jó pedig a rossz” – tette hozzá könnyek között, majd arra utalt, hogy Hildebrandt manipulálta őt.
„Bármit megtennék értetek a világon. A hajlandóságomat, hogy mindent feláldozzak értetek, mesterien manipulálták. Elvettem tőletek mindent, ami puha, biztonságos és jó volt. Elvettem tőletek anyátokat. Milyen rémisztő lehetett ez számotokra. (…) Sajnálom.”
Az NBC News szerint a Ruby Franket képviselő ügyvédi iroda közleményt adott ki, amelyben a youtuber „torz erkölcsi érzékéért” korábbi üzlettársát, Jodi Hildebrandtot hibáztatták.