szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Negisi Sigeicsi a '60-as években mindenkit megelőzött a találmányával. A történelem első karaoke-partiját otthon tartotta meg a feleségével és a gyerekeivel.

Január 26-án meghalt Negisi Sigeicsi japán vállalkozó, aki feltalálta a legelső karaoke-gépet. A tokiói feltaláló 100 éves volt.

Matt Alt újságíró, aki interjút készített Negisivel a könyvéhez, az X-en posztolt róla. Ahogy írta: Negisi az éneklés automatizálásával kivívta az előadók nemtetszését, akik az általa feltalált gépre úgy tekintettek, mint a munkájukat fenyegető veszélyre. Alt szerint ez hátborzongatóan hasonlít arra a polémiára, ami manapság a mesterséges intelligencia körül zajlik, illetve, hogy miként hat a művészetre.

Matt Alt on Twitter: “Farewell to another legend: Shigeichi Negishi, inventor of karaoke, has died age 100. By automating the sing-along, he earned the enmity of performers who saw his machine as a threat to their jobs. It’s an eerie precursor of the debate surrounding AI’s impact on artists today. pic.twitter.com/ZOpLdSisb2 / Twitter”

Farewell to another legend: Shigeichi Negishi, inventor of karaoke, has died age 100. By automating the sing-along, he earned the enmity of performers who saw his machine as a threat to their jobs. It’s an eerie precursor of the debate surrounding AI’s impact on artists today. pic.twitter.com/ZOpLdSisb2

Negisi lánya megerősítette az édesapja halálát, aki elmondása szerint természetes halállal halt meg, miután elesett, írja a Pitchfork.

Negisi egy elektronikai cég vezetője volt, amikor megszületett a fejében a Sparko Box terve. A keletkezéstörténetről az a hír járja, hogy 1967-ben egy nap Negisi dúdolva ment be az irodájába, és miután az egyik alkalmazottja kigúnyolta a hangját, elkezdett azon gondolkozni, hogy miként hangozhatna jobban.

Végül egy hangszóró, egy magnó és egy mikrofon összeeszkábálásával létrejött a prototípus, ami a tesztelés után működőképesnek bizonyult. A történelem első karaoke-partiját otthon tartotta meg a feleségével és a gyerekeivel.

Így néz ki a szerkezet, ami még akkor is működött, amikor az alkotója bőven elmúlt 90 éves:

Hiroko Yoda on Twitter: “I took this video of karaoke inventor Shigeichi Negishi in 2018, when @Matt_Alt interviewed him for the book “Pure Invention: How Japan Made the Modern World.” I remember how happy Mr. Negishi was showing off his Sparko box. This video still makes me smile. 🧵 pic.twitter.com/AflgWkLm1L / Twitter”

I took this video of karaoke inventor Shigeichi Negishi in 2018, when @Matt_Alt interviewed him for the book “Pure Invention: How Japan Made the Modern World.” I remember how happy Mr. Negishi was showing off his Sparko box. This video still makes me smile. 🧵 pic.twitter.com/AflgWkLm1L

Mint kiderült, Negisi már eleve a karaoke elnevezésben gondolkozott (amit az üres és a zenekar szavakból rakott össze), de a forgalmazó szerint ez nagyon hasonlított a kanoke szóra, ami koporsót jelent. Így lett végül a neve Sparko Box, amit bár sosem szabadalmaztatott, utazóügynökként járta vele Japán bárjait, éttermeit, szállodáit. Nagyjából nyolcezret adott el belőle, és 1975-ben felhagyott az eladásával.

A karaoke a ’80-as és ’90-es években ment igazán nagyot, a népszerűsége azóta is tart. Negisi mindenkit megelőzött a találmányával, az egyetlen megmaradt és még mindig működő Sparko Boxot most már a családja őrzi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!