Véget ért egy korszak: elpusztult az egyik leghíresebb kutyás mém ihletője, Kabosu
18 évet élt, de a mémgyáraknak köszönhetően halhatatlan lett.
hvg.hu
Elpusztult a Kabosu nevű kutya, az egyik legnépszerűbb mém ihletője. A beszédes tekintetű shiba inu 18 évet élt, idős orára leukémiában és májbetegségben szenvedett.
A szomorú hírről gazdája, Atsuko Sato számolt be közösségi oldalán, aki azt is írta, hogy miközben simogatta, Kabosu békésen, szenvedés nélkül távozott, mintha elaludt volna.
A Sky News szerint a Japánban tanárként dolgozó Sato 2008-ban fogadta örökbe egy állatmenhelyről, ahova egy felszámolt kölyökkutya-tenyészetből került.
A kutya több mint tíz éve lett az internet sztárja: ekkor terjedt el róla virális módon az a fotó, amelyen keresztbe tett mancsokkal, vigyorra húzott szájjal ül. A Redditen kezdték el „doge”-ként emlegetni, szándékos elírással, a Homestar Runner animációs vígjátéksorozat egyik epizódjára utalva.
A képet 2013-ban kezdte el mémként használni az internet. Népszerűségét és ismertségét jól mutatja, hogy 2021-ben négymillió dollárért adták el NFT-ként. Emellett Kabosu lett az arca a Dogecoin kriptopénznek is – tavaly néhány napig ez a logó volt a Twitter egyik menüpontjának a gombja, mire több mint 30 százalékkal megugrott az árfolyam.
Nem Kabosu volt az egyetlen, aki világhírre tett szert a mémgyáraknak köszönhetően: a Grumpy Cat néven ismert, morcos fizimiskájú macska is legalább ennyire jelen volt a közösségi médiában, és legalább ennyire jelentett közös referenciapontot az internetezőknek. 2019-ben pusztult el, a legjobb mémjeiből itt gyűjtöttünk össze egy válogatást:
Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.