szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 48 éves Chris Hoy gyógyíthatatlan rákkal küzd, most egy interjúban beszélt arról, hogyan dolgozza fel azt, hogy a orvosok becslése szerint még két, legfeljebb négy évig élhet. 

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG Betegbarát pályázatra.
Friss cikkek a témában

A brit olimpiai bajnok kerékpáros néhány héttel ezelőtt beszélt először nyilvánosan arról, hogy a rákbetegsége gyógyíthatatlan. A bejelentés hatására nyolcszorosára nőtt a keresések száma a prosztatarák tüneteire a brit egészségügyi szolgálat felületein, vagyis Chris Hogy történetének a személyesen túlmutató hatása is van már most. 

„Mind megszülettünk, és mind meghalunk, ez is csak része a folyamatnak” – a bátorságáért méltatják a halálos rákbeteg hatszoros olimpiai bajnokot

Sir Chris Hoy egy interjúban elmondta, hogy az orvosok kettő, legfeljebb négy évet jósolnak neki a negyedik stádiumú rákbetegségének a diagnosztizálása után.

Az olimpiai bajnok a BBC egyik műsorában beszélt arról, hogy hogyan élte meg a diagnózist és az azóta eltelt időszakot, amelyet súlyosbított, hogy a feleségénél időközben szklerózis multiplexet diagnosztizáltak. A házaspár két kisgyereket nevel. 

Chris Hoy elmondta, hogy a tavaly szeptemberben megkapott diagnózis híre teljesen váratlanul érte, nem voltak tünetei, a betegségnek nem voltak előjelei, mindössze a vállában és a bordái között érzett némi fájdalmat, és ezekről úgy gondolta, hogy biztosan az edzéstől vannak. Csakhogy a fájdalom nem múlt el. 

Élete legnagyobb sokkjának nevezte, amikor a vizsgálatok kimutatták a tumort, majd az áttéteket, a prosztatarák mellett így csontrákot is megállapítottak nála. Közölték azt is, hogy a betegsége gyógyíthatatlan. „Olyan volt, mintha az egész életem lejátszódott volna előttem abban a pillanatban. Mintha az egész nem lenne valóságos. Azt érzed, hogy ki akarsz szabadulni, mint valami ketrecbe zárt állat, el akarsz menekülni abból az orvosi szobából, a kórházból, elszaladni az egész elől – mondta. – De aztán rájössz, hogy ez elől nem lehet elmenekülni, ez ott van benned, és ez az elfogadás első lépése.”

A kemoterápiát gyötrelmesnek nevezte. „Alapvetően olyan, mint a kínzás. Nem voltam rá felkészülve, kezdetben nem tudtam, hogyan birkózzak meg vele, hogyan kezeljem.” Chris Hoy szerint akkor derül ki, hogy mire vagyunk képesek, és mit tudunk kezelni, amikor igazán nehéz helyzetbe kerülünk. 

A hatszoros olimpiai bajnok azt mondta, élet-halál küzdelemnek tartotta azt, amikor olimpiai aranyéremért hajtott, de a tétek drámaian átalakultak: most tényleg életről és halálról van szó. „Az elv azonban ugyanaz, koncentrálj arra, amit kontrollálni tudsz, és ne aggódj amiatt, amit nem.” 

A nyilvánosságot sokkolta, amikor Hoy a múlt hónapban elárulta, hogy a betegsége gyógyíthatatlan. Politikusok, sportolók, hírességek üzentek neki, és biztosították a támogatásukról Keir Starmertől kezdve David Beckhamen át Chris Martinig, a Coldplay frontemberéig. 

Az olimpiai bajnok azt reméli, hogy egy életmentő örökséget is hátrahagy az olimpiai érmeken és azon túl, hogy róla nevezték el a glasgow-i kerékpárcsarnokot. Azt reméli, hogy minél több férfi kivizsgáltatja magát – a prosztatarák bárkit érinthet, nyolcból egy férfit az élete egy pontján diagnosztizálhatnak vele. Szeretné elérni azt is, hogy azok a férfiak, akiknek a családjában előfordult prosztatarák, fiatalon essenek át a szűrésen, hogy még az előtt észre vegyék az elváltozásokat, hogy komolyabb kezelésre lenne szükség. Hosszú távon ez életek millióit mentheti meg – mondja. 

Chris Hoy szeretné azt is megmutatni, hogy a diagnózis és a kezelések árnyékában is lehet teljes és boldog életet élni. „Nem mondom, hogy mindenki egy hajóban evez, de van remény. Nézzenek rám, itt vagyok hat hónappal a kemoterápia befejezése után, és minden nap biciklizem, edzőteremben vagyok, fizikailag aktív vagyok, nincsenek fájdalmaim. Amikor a rák elleni küzdelemről van szó, szerintem a legnagyobb küzdés fejben zajlik. Ebben a mentális küzdelemben az a kihívás, hogy megbirkózz a gondolatokkal, a kapott hírek következményeivel. Egyetlen mondat a feje tetejére állítja az életedet. Teljesen más emberként hagyod el a rendelőt. 

Amikor az ember azt hallja, hogy végstádiumú betegség, végstádiumú rák, a fejében él egy kép arról, hogy mi ez, és milyen lesz majd. Mindenki más, és nem mindenki kapja meg azt az időt, amit én kaptam – és ezért érzem magam szerencsésnek. Őszintén szerencsésnek érezzük magunkat, bármilyen őrülten is hangzik, mert van még időnk.” 

Chris Hoy hozzátette, hogy mindez nem azt jelenti, hogy happy end lesz a vége. „Nincsenek tévképzeteim. Tudom, mi lesz a végeredmény. Senki sem él örökké. Véges az időnk ezen a bolygón. Ne pazarold az idődet arra, hogy olyan dolgok miatt aggódj, amelyek nem olyan fontosak. Koncentrálj azokra a dolgokra, amelyek fontosak, koncentrálj a családodra, az emberekre az életedben. Tedd meg azt, amit mindig is terveztél, miért ne tennéd meg ma – magyarázta. – Az életszemléletem jelentősen megváltozott. Hálásabb vagyok, hálásabb vagyok minden egyes napért. Nehéz év volt, és a jövőben is nehéz lesz, de itt és most elég jól megvagyunk.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!