szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A miniszterelnök szerint a közösségi média veszélyezteti a gyerekek fizikai és mentális egészségét, a törvénytervezet bírálói szerint ugyanakkor a tiltás egy XX. századi válasz a XXI. század kihívásaira.

Az ausztrál kormány olyan törvénytervezeten dolgozik, amely megtiltaná a közösségi média használatát a 16 éven aluliak számára – jelentette be csütörtökön Anthony Albanese miniszterelnök, hozzátéve, hogy a jogszabály a világon elsőként várhatóan a jövő év végén léphet életbe.

A közösségi média árt a gyerekeinknek, és ennek véget vetek

– ígérte Albanese, aki sajtóértekezletén a lépést azzal indokolta, hogy a közösségi média veszélyezteti a gyerekek fizikai és mentális egészségét, a lányoknál a testképzavart, a fiúknál pedig a nőgyűlölő tartalmakat hozva fel például. “Ha ezek a tartalmak egy 14 éves gyermekhez jutnak el, aki éppen érzékeny, változó korban van, az nagyon megterhelő számára, ezt kötelességünk észrevenni és cselekedni.”

A kormányzat jelenleg az életkor-ellenőrzés megfelelő módszerét vizsgálja, kipróbálás alatt áll a biometrikus és a kormányzati azonosítás is, de egyelőre nem döntöttek egyik mellett sem. A törvénytervezetet még idén beterjeszti a parlamentben a kormány, és elfogadása után egy évvel léphet életbe. A törvényt az ellenzéki Liberális Párt is támogatja.

Albanese hangsúlyozta, hogy a hozzáférés megakadályozása a közösségi médiaplatformokra hárul, nem a gyerekekre vagy a szülőkre.

Michelle Rowland kommunikációs miniszter kiemelte, hogy a világon elsőként Ausztráliában életbe lépő törvény a 16 éven aluliak számára megtiltja az Instagram, a Facebook, az X és a TikTok használatát, de a YouTube is szóba került.

Mit hoz az iskolai mobiltiltás? Hagyjuk a politikusokat, inkább nézzük, mit mond a tudomány

Fordulat körvonalazódik, miután a világ országainak negyedében már betiltották az iskolai mobilozást, és az újabb kutatások, valamint oktatási tapasztalatok nyomán erre buzdítják a többieket is. A liberálisabb álláspont képviselőinek azért maradt még néhány erős érvük. Kérdés, hogy ezekből Magyarországon melyik intézményben mernek majd meríteni bármit is.

A Digital Industry Group érdekképviseleti szervezet – amelyhez a Meta, a TikTok, az X és a Google is tartozik – állásfoglalásában ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a törvény arra ösztönzi majd a fiatalokat, hogy az internet “sötét”, ellenőrizetlen része felé forduljanak, miközben elesnek a támogatói hálózattól.

A fiatalok biztonságának megőrzése az interneten elsődleges szempont, ugyanakkor a tinédzserek eltiltása a digitális platformoktól XX. századi válasz a XXI. század kihívásaira

– érvelt Sunita Bose, a DIGI ügyvezető igazgatója, aki a tiltás helyett a fiatalok digitális írástudásának fejlesztését és az ártalmakkal szembeni felvértezését javasolta.

Már számos országban felmerült a gyermekek eltiltása a közösségi médiától, az ausztrál törvénytervezet a legszigorúbbak közé tartozik. Franciaországban tavaly a 15 éven aluliak közösségimédia-használatának tiltását kezdeményezték, de ezt a tilalmat a szülői engedély feloldhatja. Az Egyesült Államokban pedig a technológiai vállalatok számára évtizedek óta követelmény, hogy a 13 év alatti gyermekek adatait csak szülői engedéllyel szerezhetik meg, ezért a legtöbb közösségi médiaplatformhoz a 13 éven aluliak nem férhetnek hozzá a szülői jóváhagyás nélkül.

Betelt a pohár New Yorkban: példátlan tiltás érik a 18 évnél fiatalabbak telefonjain

New Yorkban szintet lépnének: be akarják tiltani a vélhetően függőségét okozó közösségi hírcsatornákat és az éjszakai értesítéseket a tizenévesek számára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!