Kizártak egy vívónőt egy versenyről, mert nem állt ki a transznemű ellenfelével
A sportolónő arra hivatkozva utasította el a vívást, hogy az egy női torna, míg az ellenfele férfi.
HVG
Az amerikai vívószövetség kizárta a versenyről azt a női versenyzőt, aki nem volt hajlandó megmérkőzni transznemű ellenfelével – írja az NBC News.
Egy marylandi versenyen került össze Stephanie Turner a transznemű Redmond Sullivannel. Turner a páston eldobta az arcvédőjét és tiltakozásul letérdelt. A játékvezető felmutatta neki a fekete lapot, ami azt jelentette, hogy leléptették.
I spoke to women’s fencer Stephanie Turner about her recent refusal to face a transgender fencer at a USA Fencing event.”It will probably, at least for a moment, destroy my life,” she said. https://t.co/TeG83fbOSs
Stephanie Turner esetében a kizárása, amely csak erre a versenyre vonatkozik, csak annak a döntésének volt a közvetlen következménye, hogy visszautasította az ellenféllel való vívást, amit a FIE szabályai egyértelműen tiltanak – áll az USA Fencing közleményében. A szövetség szerint pástra kellett volna lépnie Sullivannal.
Turner a csatornának elmondta, előző este döntött úgy, hogy letérdel, amikor rájött, hogy ki ellen fog versenyezni. „Amikor letérdeltem, a játékvezetőre néztem, és azt mondtam: Sajnálom, de nem tehetem meg. Nő vagyok, ő pedig egy férfi, és ez egy női torna.”
Az eset nagy vihart kavart, többek között
Martina Navratilova, egykori nagy teniszező és a melegek jogainak úttörője is megszólalt, aki szerint a transznemű nők tisztességtelen fizikai előnyökkel rendelkeznek.
Az USA Fencing 2023-ban léptette életbe a jelenlegi transznemű és nem bináris sportolókra vonatkozó politikáját, amely a szervezet szerint azon az elven alapul, hogy mindenkinek lehetőséget kell biztosítani a sportban való részvételre.
Ez a fajta, nem tiszta női sport a kimerített csalás esete volt már a 80-as években is. Én ezt a sportszövetségek emancipálódási deficitjére vezetem vissza. Egész egyszerűen olyan gyenge a sport nemzetközi világában a női sport érdekképviselete, hogy nem tudják kellően szabályozni a résztvevők testi hovatartozását és annak vizsgálatát – állítja Kiss Noémi író, műfordító.
A párizsi olimpia ökölvívóversenye miatt kirobbant botrány nyomán érdemes felidézni az 1936-os berlini olimpiát. A nácik a zsidó származású Gretel Bergmann helyett egy olyan magasugrót indítottak a náci Németország színeiben, akit később megfosztottak a díjaitól, mert férfinek nyilvánították. Dora Ratjen később Heinrich Ratjenként élte le az életét.
Nem csak a Pride-felvonulás előtt volt erősen kusza a jogi helyzet, a demonstráció után is egymást érik a kérdések. Ha az utolsó pillanatig bírsággal riogatták a résztvevőket, akkor mi, miért és kinek az utasítására változott a menet napjára? Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.