szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az énekes-dalszerző szerint szó sincs arról, hogy szélsőjobboldali lenne, ezzel csak lejáratni akarják az interneten.

Online zaklatás áldozatának mondja magát Morrissey, a Smiths korábbi frontembere, amelynek célja az, hogy személyét a szélsőjobboldalhoz kapcsolja. A zenész jogászokat és a magánéletének védelmét segítő specialistákat fogadott, hogy véget vessen annak, amit „évtizedek óta tartó átverési, félrevezetési és rágalmazási kampánynak” nevez.

A Web Sheriff elnevezésű cég nyomozói szerint Morrissey egy zaklató „szervezett és rosszindulatú” tevékenységének célpontja, aki már az 1990-es évek óta terjeszt róla félrevezető információkat. Az illető állítólag kamu weboldalakat hoz létre a nevében, és az énekesnek adja ki magát a közösségi médiában. Azt is közölték, hogy a zaklató által kidolgozott manipuláció olyan mértékű, amilyennel korábban még nem találkoztak.

Egy hozzá közeli forrás szerint Morrissey az ügyet a Szarvasbébi című Netflix-sorozat történéseihez hasonlította, amely a humorista Richard Gadd és zaklatója esetét dolgozza fel.

Az ügy mögött vélhetően nem egy ember áll, egy nőt ugyanis már azonosítottak a szakértők, és jelentették a rendőrségnek is. Mások is gyanúsak – nekik Morrissey ügyvédei küldtek felszólítást, hogy hagyjanak fel az online zaklatással.

Egy jelentés szerint az ügy az énekes egyik online rajongói fórumához kapcsolódik, amelyről egy belső jelentés azt állapította meg, hogy a tagjai között tobzódik a szélsőjobboldali propaganda.

Morrissey-t egyébként – akinek nincs okostelefonja, és csak minimálisan van jelen a közösségi médiában – korábban már érte kritika a politikai nézetei miatt. Korábban kifejezte szimpátiáját a ma már nem létező szélsőjobboldali For Britain mozgalommal, 2019-ben a kitűzőjüket is viselte, amikor Jimmy Fallon beszélgetős műsorában járt.

Akkoriban az énekes Billy Bragg azzal vádolta, hogy egy „fehér felsőbbrendűséget” hirdető videót terjesztett, amelyben arról volt szó, hogy Nagy-Britanniában Stormzyt, a rappert használva terjesztik a multikulturalizmust a kultúra kárára. Emiatt akkor több helyen eltávolították az új lemezét hirdető plakátokat, a világ legrégebbi lemezboltjában, a cardiffi Spillersben pedig betiltották az album árusítását. Morrissey akkoriban azt állította, hogy „kimeríthetetlen gyűlöletkampány” zajlik ellene.

Az énekes szerint nevetséges, hogy szélsőjobboldalinak tartják. Két éve azt írta: „Bár a baloldal hosszú évekkel ezelőtt megváltozott és cserben hagyott, egészen biztosan nem vagyok szélsőjobboldali, és sosem találkoztam olyannal, aki magát annak tartaná. A politikai nézetem egyszerű: elismerem a valóságot”.

John Giacobbi, a Web Sheriff vezetője – amelynek ügyfelei között volt Michael Jackson, Prince és Adele is – az ügy kapcsán azt nyilatkozta: Morrissey körül az interneten annyi hamis információ kering, „amire már egy átlagos diktátor is büszke lenne”, s hogy ezek felmérhetetlen kárt tettek az énekes jó hírében.

(Yahoo)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!