Kösz, jól: Végbéltünetek, amelyekkel orvoshoz kell menni – akkor is, ha tabuként kezeljük
Miért nem beszél senki a proktológiáról? Mire kell figyelni anális szex közben? Hogyan kezelték Napóleon aranyerét? Milyen tünetekkel érdemes felkeresni egy szakorvost? Mi történik egy vizsgálaton? Hogyan lesz valakiből proktológus, miért választja ezt a területet egy orvos? Ezekről a témákról is szó esett a HVG egészségpodcastjának legújabb adásában.
Becslések szerint a felnőtt lakosság harminc százalékát– és az ötven év felettiek ötven százalékát érinti valamilyen típusú végbélprobléma, tehát népbetegségről beszélhetünk. Miért halogatják sokan évekig a vizsgálatot? Novák András sebész, koloproktológus arról beszélt: a páciensek a vizsgálóasztalról leszállva is ezt kérdezik maguktól. A legtöbben először népi gyógymódokkal próbálkoznak, a szakember olyan esettel is találkozott, amikor valaki előbb tett piócát a végbelére, mint hogy felkereste volna az orvost.
Mennyire lehet tartós a gyógyulás? Mire figyeljünk a széklettel kapcsolatban? Hány éves kortól javasolt a proktológiai szűrés? Hogyan lehet megelőzni a végbél megbetegedését? Milyen proktológiai problémák érintik kifejezetten a nőket? Milyen sűrűn fordul elő, hogy pszichés eredetű a probléma?
Az ember az autószerelőjét, a fogászát, a nőgyógyászát nem gyakran váltogatja, így van ez a proktológusával is. Fontos a bizalmi kapcsolat a beteg és az orvos között, a félelmet, a szorongást és a szégyenérzetet is oldja a jó szakember. Többek között erről is beszélgetett vendégével Bánhalmi Kata a Kösz, jól podcast adásában.
A műsort a robotasszisztált térd- és csípőprotézis műtétek specialistája, a BMM, a Budapesti Mozgásszervi Magánklinika támogatta.
Fontos volna a változás, mert aggasztó állapotban vannak a gyerekek, ezért a Bethesda Kórház szakemberei közös, családi képernyőcsökkentési programot dolgoztak ki. Nagy Péter gyerekpszichiáterrel beszélgettünk.