szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) bejelentette, hogy megkezdi a kínai Sinovac gyógyszergyár által kifejlesztett vakcina uniós bevizsgálását. Ez nem azonos a Magyarországon is használt kínai – Sinopharm – oltással, de ugyanúgy elölt vírust tartalmaz.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A folyamatos felülvizsgálat elrendelése a gyártó cég által szolgáltatott laboratóriumi vizsgálatok (nem klinikai adatok) és a klinikai vizsgálatok előzetes eredményein alapul. Az EMA szerint “a tanulmányok azt sugallják, hogy a vakcina olyan antitestek termelését váltja ki, amelyek a SARS-CoV-2-t, a COVID–19-et okozó vírust célozzák meg, és elősegíthetik a betegség elleni védekezést”.

A Sinovac elölt koronavírust használ, amely felkészíti a szervezetet a fertőzés elleni védekezésre, de nem okozhat betegséget. Az uniós hatóság a vakcina hatékonyságát, biztonságosságát és minőségét értékeli, azt azonban egyelőre nem tudják megjósolni, hogy mikorra érhet véget ez a folyamat. A következő lépcső az lehet, amikor a gyógyszercég benyújtja a forgalomba hozatali engedély iránti kérelmet. Az erről alkotott gyógyszerhatósági ajánlás nyomán dönthet az Európai Bizottság az oltás unión belüli alkalmazhatóságáról.

Ezt az oltást néhány ázsiai, illetve dél- és közép-amerikai országban használják, Európában Törökország és Ukrajna rendelt belőle. A klinikai kísérletek igen eltérő eredményt hoztak, Brazíliában 50,7, Törökországban 83,5 százalékos hatékonyságot mutattak ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!