szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

A 2021-es jogállamisági jelentésében közreműködik Magyar György ügyvéd négy éve az Európai Bizottságnál dolgozó fia is.

Levélben tiltakozik Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő az Európai Bizottságnál amiatt, hogy készülő 2021-es jogállamisági jelentést előkészítő delegáció kapcsolattartójának Magyar Gábort nevezte ki az uniós intézmény.

Magyar, aki 2017 óta dolgozik a Bizottság tisztviselőjeként és kifejezetten a jogállamisági ügyekkel foglalkozik, Deutsch szerint nem lesz képes függetlenül ellátni a rá bízott feladatot, mivel „egy izgága baloldali politikai aktivista”.

A jogállamisági ügyekben illetékes két uniós biztosnak, Didier Reyndersnek és Vera Jourovának címzett levélben arról ír, hogy

Megdöbbenéssel értesültem arról, hogy a Bizottság küldöttségében részt vett Magyar Gábor, Magyarország Kormányának rendíthetetlen és szókimondó ellenfele is.

A levélhez fűzött kommentárjában Deutsch ugyan leszögezi, nem az a gondja az uniós tisztviselővel, hogy Magyar György ügyvéd fia (ugyanakkor a kormánypárti média már rámutatott, hogy újabb brüsszeli összeesküvés zajlik az Orbán-kormány ellen, hiszen az idősebb Magyar az ellenzéki előválasztás szervezője).

Deutsch azt nehezményezi, hogy Magyar Gábor egy, a brüsszeli kiköltözése előtt adott interjúban arról beszélt, hogy azért lett elege a magyarországi ügyvédi munkából, mert úgy érzi, ezzel legitimál

egy olyan rezsimet, amely már nem felel meg az emberi jogokat tiszteletben tartó demokratikus jogállam követelményeinek.

A 2017-es interjúban Magyar egyébként arról is beszélt, hogy ez az utolsó alkalom, hogy a magyar közéletről nyilatkozik, mivel a Bizottság tisztviselőjeként nem nyilváníthat véleményt a hazai viszonyokról.

Deutsch azt kérdezi a biztosoktól, nem gondolják-e, hogy a Bizottság beavatkozik a magyar belpolitikába azzal, hogy egy „nyilvánvalóan összeférhetetlenséggel rendelkező személyt” jelöl a delegációba. Egy másik kérdésben pedig kudarcnak nevezi a Bizottság 2020-as jogállamisági jelentését, „amelyet politikai elfogultság és kettős mérce jellemzett”.

A tavaly szeptemberben, az EU történetétében első alkalommal kiadott értékelés aggasztónak nevezte a magyar igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos átalakításokat, és külön kitért arra, hogy a korrupciós ügyekben a magas beosztású hivatalnokok felelősségre vonása egyelőre elmaradt. A Bizottság arra is rámutatott, hogy a sajtószabadságot több irányból fenyegetik kormányzati lépések.

A jogállamisági jelentés az Ursula von der Leyen-vezette Európai Bizottság újítása, melynek az a célja, hogy minden tagállamban megvizsgálja a jogállamiság helyzetét, és előrejelző rendszerként rámutasson a problémákra, hogy azokat még időben orvosolni lehessen.

A 2021-es jelentés most készül. Februárban és márciusban a kormányokkal és civil szervezetekkel konzultált a Bizottság, majd márciustól pedig az országlátogatások zajlanak. A 27 országra vonatkozó értékeléseket várhatóan júliusban teszi majd közzé az uniós intézmény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!