szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az Európai Bizottság szerint továbbra is a zöldítés, a megújuló energiaforrások felhasználása jelenti a jövőt.

Az EU-ban - a világ számos más régiójához hasonlóan - jelenleg is meredeken növekszik az energia ára – ismeri el a brüsszeli testület. Értékelésük szerint ezt elsősorban a megnövekedett globális energia- és különösen a gáz iránti kereslet okozza, mivel a koronavírus-járvány csúcspontja után gyorsul a gazdasági fellendülés. Ezzel tulajdonképpen cáfolják is a magyar miniszterelnököt, aki szerint az áremelkedés miatt részben “Brüsszel a hibás”, közelebbről az EU karbonpiaci rendszere és annak továbbfejlesztéséről szóló elképzelések. Az európai szén-dioxid-ár - azaz az az összeg, amit a szennyezőknek kell fizetniük CO2-kvóták formájában - is erősen emelkedett 2021-ben, de kisebb mértékben, mint a gázárak. A gázáremelés hatása a villamosenergia árára kilencszer nagyobb, mint a szén-dioxid-kvóták áremelésének hatása – áll a közleményben.

“A Bizottság segíti a tagállamokat abban, hogy az idei télen azonnali intézkedéseket tegyenek az árak háztartásokra és vállalkozásokra gyakorolt hatásának csökkentése érdekében. Ugyanakkor más középtávú intézkedéseket is meghatározunk annak biztosítására, hogy energiarendszerünk rugalmasabb legyen, és hogy ellenálljon a jövőbeli ingadozásoknak az átmenet során. A jelenlegi helyzet kivételes, és a belső energiapiac jó szolgálatot tett az elmúlt 20 évben” - mondta Kadri Simson, energiaügyekért felelős biztos.

A testület javaslatában tulajdonképpen az áll, hogy a tagállamok számára már rendelkezésre álló eszközöket alkalmazzák az árak mérséklésére és a lakosság megsegítésére. Többek között a következő intézkedéseket említik:

  • rendkívüli támogatás biztosítása a rászorulók részére, például utalványok vagy részletfizetési kedvemézmény formájában,

  • a számlák befizetésének ideiglenes halasztása,

  • a szolgáltatás kikapcsolása elleni biztosítékok,

  • ideiglenes, célzott adócsökkentés biztosítása a kiszolgáltatott háztartások számára,

  • támogatás nyújtása vállalatoknak vagy iparágaknak, összhangban az uniós állami támogatási szabályokkal.

Az Európai Bizottság szerint a válság átmeneti, és a tiszta energiára való áttérés a legjobb biztosítás a jövőbeni hasonló események ellen, ezért azt fel kell gyorsítani. Ezzel együtt úgy látják, hogy míg az olcsóbb megújuló energiaforrások egyre nagyobb szerepet játszanak a villamosenergia-hálózat ellátásában és az ár meghatározásában, a nagyobb kereslet idején más energiaforrásokra, köztük a gázra is szükség van. A válság felhívta a figyelmet a tárolás fontosságára is: az EU jelenleg az éves gázfelhasználás több mint 20 százalékára rendelkezik tárolókapacitással, de nem minden tagállam rendelkezik tároló létesítménnyel, és használatuk és fenntartási kötelezettségeik eltérőek. Ezen a téren  éppen ezért európai koordinációra van szükség az EB szerint.

Az Európai Bizottság megfogalmazott egy olyan javaslatot is, amely például az oltóanyag-beszerzésnél már működött. Azt vállalta Brüsszel, hogy feltárja a gázkészletek tagállamok általi önkéntes, közös beszerzésének lehetséges előnyeit.

Az árakkal kapcsolatos helyzetről jövő héten az állam- és kormányfők is tárgyalnak brüsszeli csúcstalálkozójukon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!