Az Eötvös Károly Intézet két korábbi munkatársa, Vissy Beatrix és Szabó Máté Dániel korábban azért fordultak a bírósághoz, mert kifogásolták, hogy a TEK bírói engedély nélkül is végezhet titkos megfigyeléseket. A bíróság szerint a terrorelhárító szervek titkos adatgyűjtésére vonatkozó magyar szabályozás sérti az egyezmény magán- és családi élet tiszteletben tartásához való jogról szóló cikkét. Az ítélet hangsúlyozta, hogy a titkos megfigyelés engedélyezésének feladatát pártatlan eljárásban független döntéshozónak kell elvégeznie.
Az ítéletet azonban azóta sem hajtotta végre Magyarország, ezért most az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága (amely egy 46 tagot számláló páneurópai szervezet) felszólította a magyar hatóságokat, hogy tegyenek ennek eleget. Hangsúlyozták: minden állam jogi kötelezettsége, hogy minden olyan ügyben, amelyben érintett, maradéktalanul, hatékonyan és haladéktalanul be kell tartania a Bíróság jogerős ítéleteit, és ezért felszólította a hatóságokat, hogy foglalkozzanak a feltárt „hiányosságok egészével”.
Megismételték, hogy a titkos megfigyelést „erősen tolakodó cselekménynek” kell tekinteni, amely potenciálisan sérti a szólásszabadsághoz és a magánélethez való jogot, és veszélyezteti a demokratikus társadalom alapjait.
A levélben kitérnek arra is, hogy a magyar hatóságoktól 2022 októberében (tehát hat évvel ez ítélet után), kaptak egy tájékoztatást arról, hogy a szükséges jogalkotási folyamat előkészítése folyamatban van. A bizottság
érdeklődéssel vette tudomásul ezt az értesítést.
Végül ösztönzik a magyar hatóságokat, hogy a feladat megoldása érdekében teljes mértékben használják ki az Európa Tanácstól rendelkezésre álló szakértelmet, és szorosan működjenek együtt a szervezettel annak biztosítása érdekében, hogy a jogszabályi reform teljes mértékben megfeleljen az Emberi Jogok Európai Egyezményének.