Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Az Európai Bizottság szokásos déli sajtótájékoztatóján Miriam Garcia Ferrer szóvivő csütörtökön megerősítette, hogy a tagállamok számára „nem megengedett” a kereskedelempolitika terén az egyoldalú intézkedések alkalmazása.
Ezt annak kapcsán mondta, hogy miután múlt héten pénteken lejárt az az intézkedés, amelynek alapján Szlovákia, Bulgária, Románia, Lengyelország és Magyarország területén az ukrán gabona csak trantizként jelenhet meg és piaci forgalomba nem kerülhet, Varsó, Budapest és Pozsony saját magukra nézve ezt a rendelkezést továbbra is fenntartották. Az EU ebben a helyzetben Ukrajna feladatává tette, hogy kidolgozzon egy olyan rendszert, amellyel ellenőrzés alatt tudják tartani a szállítmányokat és ezzel elkerülhetővé válik, hogy ismét nyomás alá kerüljenek ezek a piacok. Ezt hétfőn mutatták be azon a koordinácós tanácson, ahol valamennyi tagállam és Ukrajna is képviseltette magát.
Az ukrán termékek vám- és szabadkereskedelmi megállapodás hatálya alá esnek, vagyis az EU-ban forgalmazhatók. Az ezzel ellentétes, ezt sértő tagállami döntések ütköznek a közösségi joggal.Kijev beperli Magyarországot az ukrán gabona behozatali tilalmának meghosszabbítása miatt
A pert a Kereskedelmi Világszervezetnél a magyarok, a lengyelek és a szlovákok ellen kezdeményezik, hogy "mindenki lássa, saját tagállamai mennek szembe az EU-val".
A Bizottság fenntartja magának a jogot, hogy ha szükséges, akkor kötelezettségszegési eljárást indítson azokkal az országokkal szemben, amelyek egyoldalúan léptek fel
- jelentette ki Miriam Garcia Ferrer. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nincs még ilyen konkrét döntés, jelenleg arra törekszenek, hogy tárgyalások révén sikerüljön megoldást találni.
Így veszett össze Ukrajna és legfőbb támogatója, Lengyelország
Lengyelország bejelentette, nem szállít több fegyvert Ukrajnának, és figyelmét arra fordítja, hogy a lehető legkorszerűbb hadfelszerelésekkel lássa el saját hadseregét. Nehéz nem látni az összefüggést a lengyel bejelentés és a között, hogy Kijev az utóbbi napokban élesen és részben igazságtalanul bírálta az ukrán gabonaimportot megtagadó szomszédos országot.