szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság értékelte és támogatja a magyar helyreállítási terv módosítását, ez egyben azt is jelenti, hogy a brüsszeli testület egy előleg kifizetését javasolja.

Jóváhagyta az Európai Bizottság a helyreállítási alapra vonatkozó, módosított magyar tervet - jelentették be Brüsszelben. Ez nagy pénzforrást még nem jelent, ám 920 millió euróra hamarosan számíthat a kormány.

A kormány kérése alapján a már jóváhagyott 5,8 milliárd eurós vissza nem térítendő támogatás kiegészülne 3,9 milliárd euró hitellel és 0,7 milliárd euró szintén vissza nem térítendő forrással, utóbbi kifejezetten az orosz energiáról történt leválást kell célozza, 2030 előtt.

A módosításra ezúttal azért volt szükség, mert a kormány az alapban lévő kedvezményes hitel lehetőségével is él, ez Magyarország esetében 9,3 milliárd euró lehetett volna, ebből kért a kormány 3,9 milliárd eurót.

Ez a forrás a koronavírus-járvány utáni gazdasági helyreállítást szolgálja, középpontba helyezve a zöld átállást és a digitalizációt. Az Európai Bizottság értékelése szerint a zöldítés terén - legalábbis a tervek szintjén - Magyarország különösen jól teljesített: az intézkedések 67,1 százaléka kapcsolódik a klímacélokhoz, ez uniós összevetésben Luxemburg és Dánia után a harmadik legjobb arány. A digitális célokat pedig az intézkedések 29,1 százaléka célozza meg.

Összesen 368 tételt tartalmaz a módosított magyar terv, amelyből 67 reformintézkedés és 47 beruházás. Az új, illetve kiegészített magyar vállalások között szerepel az elektromos hálózat megerősítése, energiahatékonysági intézkedések, a megújuló energia előállításának növelése, munkaerő átképzése, az ipar szénmentesítése és több ágazat zöldítése. A lakossági energiafelhasználás segítése érdekében a kormány vállalta 520 ezer okos mérőóra felszerelését – az eredeti tervekben csak 290 ezer szerepelt. A magyar kormány vállalta többek között, hogy a módosított tervnek megfelelően tovább bővíti az elektromos hálózatot, új villamos- és troli-infrastruktúrát alakít ki Budapesten, új hulladékkezelő infrastruktúrát épít, és 3500 bölcsődei férőhelyet alakít ki.

Ugyanakkor ezekre a pénzekre is vonatkozik a jogállamisági feltételrendszer, vagyis csak akkor lehet kifizetni a forrásokat, ha Magyarország eleget tett a korrupcióellenes intézkedések megerősítésének. Ez alól kivétel az említett 920 millió euró, ami előleg: a 4,6 milliárd euró 20 százaléka két részletben érkezhet meg: 460 millió februárban, ugyanennyi decemberben.

A kifizetés csak akkor indulhat meg, ha a bizottsági javaslatra a tagállamoknak is rábólintanak. Ha ez meg is történik, Magyarország a következő pénzektől továbbra is el lesz zárva:

  • A helyreállítási alap hitel része, a most jóváhagyni javasolt 3,9 milliárd + a 700 millió euró vissza nem térítendő forrás,
  • A helyreállítási alap már jóváhagyott, vissza nem térítendő támogatási része, ami 5,8 milliárd euró,
  • A hétéves költségvetés teljes összege (leszámítva a mezőgazdasági támogatásokat), ami 22 milliárd euró.
A közeljövőben pedig a következő fejlemények várhatók:
  • a magyar kormány válaszának beérkezése függvényében az Európai Bizottság dönt az igazságszolgáltatás függetlenségének helyreállítása érdekében megtett lépésekről, amely pozitív értékelés esetén 13 milliárd eurót tesz hozzáférhetővé a hétéves költségvetésből,
  • a helyreállítási alap hitel részének jóváhagyásáról várhatóan december 8-án hoz döntést a pénzügyminiszterek tanácsa,
  • az Európai Bizottság december 15-ig készít egy átfogó értékelést arról, hogy a Magyarország által egy évvel ezelőtt vállalt 27 szupermérföldkő teljesítése hol tart.
A helyreállítási források megnyílásához (a vissza nem térítendő támogatás és a hitel esetében egyaránt) arra van szükség, hogy a magyar kormány teljesítse a korrupcióellenes intézkedéseket, amely az imént említett 27 mérföldkőből 21 mérföldkövet jelent.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!