Az Európai Egészségügyi Unióról nem kevesebbet állít az Európai Bizottság, mint hogy nemcsak az EU, hanem az egész világ népességének javát szolgáló eredményeket sikerült elérni. A közlemény kiemeli, hogy a bizottsági mandátum legelején kellett szembenézni az évszázad legnagyobb világjárványával, amely hatalmas emberi szenvedést okozott a világ minden pontján, és a népegészségügyi rendszereket azok tűréshatásárig feszítette.
A Covid–19-világjárvány alatt azonban azt is sikerült megmutatni, hogy mit érhet el az EU szolidaritással, együttműködéssel és határozott fellépéssel.
– jelenti ki a brüsszeli testület. Emlékeztetnek, hogy az uniós oltóanyag-stratégiának köszönhetően minden uniós polgár azonos feltételekkel és egy időben férhetett hozzá életmentő Covid-vakcinákhoz. Az uniós digitális Covid-igazolvány lehetővé tette, hogy a gazdaságok és a társadalmak biztonságosan újra megnyíljanak, a SURE-eszköz pedig több mint 31 millió munkavállalónak segített a világjárvány gazdasági hatásának leküzdésében.
Erre a tapasztalatra építve mutatta be az Európai Bizottság 2020-ban az egészségügyi unióról szóló javaslatát, amelynek célja egyrészt annak biztosítása, hogy a tagállamok felkészültebbek legyenek bármilyen jövőbeli egészségügyi válsággal szembeni együttes fellépésre, másrészt, hogy modern és innovatív egészségügyi politikát biztosítson minden uniós polgár számára.
A Bizottság leltározta azokat a fejleményeket, amelyek az Európai Egészségügyi Unió keretében valósultak meg. Ezek a következők:
- Szigorúbb egészségbiztonsági intézkedések, amelyek révén hatékonyabban tud reagálni az EU a jövőbeli válságokra, idetartozik az egészségbiztonsági együttműködés szilárdabb jogi keretének, az uniós egészségügyi ügynökségek megerősítésének, valamint az Egészségügyi Szükséghelyzet-felkészültségi és -reagálási Hatóság (HERA) létrehozása.
- Megfizethető gyógyszerekhez való egyenlő és időben történő hozzáférés minden polgár számára: az uniós gyógyszerészeti jogszabályok javasolt reformja az európai gyógyszeripar versenyképességének fenntartása mellett további 70 millió uniós polgár számára tesz elérhetővé új gyógyszereket.
- Világszinten vezető uniós rákellenes terv: 4 milliárd eurós uniós finanszírozásával a program már most jelentős változásokhoz vezetett az európai rákbetegek életében.
- Áttörést hozó kezdeményezések az egészségügyi ellátás digitalizálása érdekében: az európai egészségügyi adattér – az uniós adatvédelmi szabályok maradéktalan betartásával – teljes mértékben kiaknázza a digitális átállásban rejlő lehetőségeket, és lehetővé teszi az adatok jobb felhasználását az életmentő gyógyszerek kutatása és fejlesztése céljából.
- Átfogó fellépés a mentális egészség javítása érdekében: az ennek keretében több mint 1,2 milliárd eurós támogatással indított intézkedések célja a mentális jóllét előmozdítása, a megelőzési és támogató szolgáltatások javítása, valamint a megbélyegzés felszámolása ezen a fontos területen.
- A fokozott betegbiztonság és a gyógyszerellátás biztosítására vonatkozó szabályok.
- „Egy az egészség” koncepció a főbb egészségügyi kockázatok kezelésére.