szerző:
Moravecz Kata
Tetszett a cikk?

A belga elnökség utolsó energiatanácsát tartották Brüsszelben. A miniszterek olyan programokat és terveket indítottak el, amelyek célja, hogy előkészítsék a terepet egy energetikailag független, megújuló erőforrásokra alapozó Európa számára.

A jövőbe tekintett az EU az energiaminiszterek legutóbbi tanácsülésén, amely egyben az utolsó volt a belga elnökség alatt és az EP-választás előtt. A választások után új Európai Bizottság áll majd fel, és a magyar soros elnökség veszi át a stafétát, addig is két fontos téren kötelezte el magát a tanács, reménykedve, hogy a következő parlament, bizottság és elnökség is tartja majd magát a tervekhez.

Először is az orosz energiától való teljes függetlenedés elérését jelölték meg célként a miniszterek. Ez ráadásul nem is hosszú távú terv, Kardi Simson európai biztos elmondta, hogy a tagállamok egy ambiciózusabb csoportja már 2027-re nullára csökkentené az EU orosz gáz- és olajimportját. Úgy tűnik, az orosz energiától való teljes függetlenedés most már inkább politikai akarat kérdése. Az Unió az orosz–ukrán háború kitörése óta 45%-ról 15%-ra csökkentette az orosz gáz arányát az energiafelhasználásában, és most már a maradék 15%-ra is vannak alternatív beszállítók és beszállítási útvonalak, amelyek igény szerint szinte azonnal át tudnák venni az orosz ellátó helyét. Mindenesetre a tagállamoknak a jövő hónapban kell leadniuk egy részletes energetikai és klímatervet, amelyből kiderül majd, melyik országban milyen arányban terveznek függetlenedni az orosz gáztól, és milyen zöld átállást terveznek.

A második fontos vállalás az EU energetikai hálózatának megreformálása. A megújuló energiára való átállás szükségessé teszi, hogy Európa területén újratervezzék az energiaszállítást, például a nagyfeszültségű vezetékek és a háztartásokat ellátó energetikai hálózatok rendszerét. A megújulók termelése gyakran máshol működik, mint ahol az erőművek voltak. Ezért nyilvánvalóan meg kell oldani az energiaszállítást azokból a térségekből, amelyek ideálisak a nap-, víz- vagy szélenergia termelésére azokba a régiókba, ahol a lakossági és ipari fogyasztók felhasználnák az energiát. A megújuló források emellett a tradicionális erőművektől eltérő időzítéssel termelnek, és sokkal gyakoribbak a kicsi, csak egy háztartást vagy infrastruktúra egységet ellátó megoldások is (például a tetőn elhelyezett napelemek). Ezekhez mind alkalmazkodnia kell Európa megújuló energetikai hálózatának. Tinne van der Straeten, a belga elnökség képviselője optimistán nyilatkozott a kérdésben, és elmondta, a magyar soros elnökség szintén vállalta, hogy folytatja az energetikai hálózatokkal kapcsolatos munkát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!