Orbán a lengyel sajtónak tagadta, hogy bármi köze lenne a lengyel politikus menekültügyéhez
Lengyel újságírók hada várta a magyar miniszterelnököt Brüsszelben az uniós csúcstalálkozót követő sajtótájékoztató előtt és után is.
EUrologus
Azt szerették volna megtudni, miért adott Magyarország menekültstátusz a volt lengyel igazságügyminiszter-helyettesnek, aki ellen különböző bűncselekmények gyanúja miatt elfogatóparancsot adtak ki a lengyel hatóságok. Bár a lengyel kollégák gyakorolták a “magyar-lengyel” kifejezés helyes magyar kiejtését is, végül az első próbálkozásuk eredménytelen volt, Orbán Viktor széttárta a karjait és bement a sajtótájékoztatóra.
A jelenet fél óra múlva megismétlődött, ekkor már megállt a miniszterelnök és értetlenkedve fogadta a kérdést.
Ez egy törvényes eljárás, ami folyamatban van, én nem vagyok része ennek az eljárásnak
– mondta Orbán, majd némiképp váratlan átkötéssel hozzátette:
Lengyelország és Magyarország között a kapcsolat nem jó. Különösen azért, mert két nappal ezelőtt a Politicoban a lengyel igazságügyi miniszter brutálisan megtámadta a magyar kormányt.
Adam Bodnar az interjúban egyébként azt mondta az uniós szaklapnak, hogy “Lengyelország példája azt mutatja, hogy ha nem történik vezetőváltás, akkor rendkívül nehéz lehet visszafordítani a jogállamisággal kapcsolatos irányt és visszanyerni a demokratikus értékeket”.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtök este erősítette meg, hogy politikai menedékjogot kapott Magyarországon Marcin Romanowski volt lengyel miniszterhelyettes. Romanowski a Jog és Igazságosság párttal nemrég egyesült, korábban önálló Szuverén Lengyelország politikusaként volt tagja a kormányzatnak 2023 őszéig. A politikust a lengyel ügyészség szervezett bűnözői csoportban való részvétellel gyanúsította meg, és közpénzek pártérdekből történő felhasználása miatt indult ellene eljárás.
Barátságtalan lépés, hogy Magyarország politikai menedékjogot adott Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek – írta Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter az X-en.
Cunamiként zúdítja a kormány a támogatásokról szóló bejelentéseket az emberekre a Pride miatti blamázs óta, hátha ezzel szavazókat nyer vissza. Pedig ezek a támogatások valójában azt mutatják, hogy az állam továbbra is igyekszik kivonulni a szociálpolitikából, és az egyénre próbál hárítani minden felelősséget – mondja Kramarics Szandra, a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont kutatója.
A magyar miniszterelnök hatalma veszélyben van, de nem úgy, ahogyan azt várnánk. Orbán Viktor forgatókönyvét külföldön csodálják, de otthon gyengül a pozíciója.