szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Az egyik uniós intézmény, a Régiók Bizottsága elnökévé választották Tüttő Katát, Budapest volt főpolgármester-helyettesét, szocialista politikust. Tüttőt a magyar kormány is támogatta, megválasztásakor Navracsics Tibor miniszter is jelen volt.

Első alkalommal lesz uniós intézmény vezetője magyar politikus. Az Európai Régiók Bizottsága egy konzultatív testület, a 27 európai uniós tagállamból delegált regionális és helyi képviselők európai uniós közgyűlése. Az Európai Parlament, a Tanács és az Európai Bizottság kikéri az RB véleményét a régiókat és a városokat érintő szakpolitikai kérdésekkel kapcsolatban. A Régiók Európai Bizottságának mind a 329 tagja és ugyanennyi póttagja választott képviselő otthoni régiójában, illetve városában, vagy politikai felelősséggel tartozik egy városi vagy regionális szinten választott közgyűlésnek.

Az Európai Néppárt és a Szociáldemokraták megegyezésének köszönhetően az ötéves elnöki ciklus első két és fél évében a baloldal, a másik két és fél évben pedig a jobboldal adja az elnököt. A Szociáldemokraták jelöltje Tüttő Kata volt, akit a másik oldal is támogatott. A Régiók Bizottságában tehát ugyanúgy pártok alapján szervezőknek a politika erők. A 12 magyar küldöttből kilenc fideszes, ők a Fidesz Európai Néppártból történt távozása után a Régiók Bizottságában a Konzervatívok és Reformerek közé ültek be, vagyis ehhez a mostani megegyezéshez tulajdonképpen nem volt közük, nélkülük is megtörtént volna.

Ehhez képest a magyar delegáció vezetője, Karácsony Ádám azt mondta az elnökválasztást követően sajtótájékoztatón, hogy

Navracsics miniszter úr, illetve a közigazgatási és területfejlesztési minisztérium vezetésének érdeme, hogy a jelölési folyamat rendben lezajlott.

Az EUrologus megkérdezte Tüttő Katát, egy független intézmény vezetőjeként hogyan tudja majd képviselni a magyar érdekeket.

Nyilván az, hogy meg tudom mutatni Magyarországnak egy másik arcát, egy önkormányzati arcát, amelyik a helyi demokráciában hisz, és egy másik utat mutat Budapesten a kormányzásban, ez önmagában nagyon hasznos Magyarország megítélése szempontjából. Az a közös célunk, hogy Magyarország ennek a közösségnek a tagja maradjon

– fogalmazott az elnök. Hozzátette, hogy “most, amikor azt látjuk, hogy a világ kezd szétesni, hogy minden a széttartás irányába megy, akkor azoknak, akik itt ülnek, helyi vezetőknek a dolga az, hogy megpróbálja összetartani közös otthonunkat, az Európai Uniót.”

Kérdésünkre Navracsics Tibor megerősítette, hogy Tüttő Kata élvezi a magyar kormány támogatását.

Nagyon sokan, akik kívülről ismerik a magyar demokráciát, nem beszélnek magyarul, hanem angol, német, spanyol, francia forrásokból tájékozódnak, elképzelhetetlenek tartják azt, hogy egy szocialista politikust a kormány támogasson. A nemzeti érdek fontos számunkra, és soha nem fogom Tüttő Katán számon kérni, hogy ha partikuláris vitáról van szó, akkor ott a nemzeti érdeket képviselje

– mondta a miniszter, kiegészítve azzal a mondandóját, hogy “feltételezzük azt, hogy a nemzeti és az európai érdek az esetek nyolcvan százalékában azonos”. Ennek jegyében az együttműködés során kölcsönösen a legjobb szándékban és a legnagyobb jóhiszeműségben bízik Navracsics.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!