Orbán Viktor nem szavazta meg az Ukrajnával kapcsolatos uniós álláspontot, ezért a többi 26 tagállam nyilatkozataként fogadták el a szöveget – értesült az EUrogolus tanácsi forrásokból.
EUrologus
Ezzel párhuzamosan az is kiderült, hogy az Európa védelmének megerősítésével kapcsolatos részt mind a 27 tagállam – beleértve tehát Magyarországot is – elfogadta a csütörtöki rendkívüli csúcstalálkozón Brüsszelben.
Sokáig kétséges volt, hogy Szlovákia támogatja-e az Ukrajnával kapcsolatos részt, Robert Fico szavazatát azonban sikerült azzal megszerezni, hogy bekerült 26-ok állásfoglalásába egy rész, amelyben az állam- és kormányfők felszólítják az „Európai Bizottságot, Szlovákiát és Ukrajnát, hogy tegyék intenzívebbé az erőfeszítéseket a gáztranzitügy működőképes megoldására”.
Ez arra vonatkozik, hogy Szlovákia továbbra is igény tart arra, hogy Ukrajnán keresztül a kapjon gázt, mivel az ukránok nem hosszabbították meg a Barátság 2 gázvezetéken keresztüli tranzitra vonatkozó szerződést az oroszokkal. Magyarország is kardoskodott emellett, de most az a furcsa helyzet állt elő, hogy Orbán ezt a részt sem támogatta.
Orbán egyébként Donald Tusk lengyel miniszterelnök oldalán, majdnem utolsóként érkezett meg a terembe. Az Európai Tanács hivatalos videóján is jól látszik, ahogy narancssárga nyakkendőben kedélyesen elbeszélget Luc Frieden luxemburgi és Luís Montenegro portugál miniszterelnökkel. Azt nem tudni, hogy a négy politikus miről beszélgetett, de a jókedvet látva valószínűleg nem a luxemburgi kormányfő korábbi kijelentéséről. Frieden ugyanis a Politico szerint a találkozó előtt arról beszélt, nincs szükség Orbánra ahhoz, hogy elfogadják az Ukrajnának szánt támogatást.
Miért köszönheti a házát Amy Heckerling John Travoltának és Bruce Willisnek? Mit tapasztalt női rendezőként Hollywoodban? Hogyan fedezte fel Sean Pennt és Alicia Silverstone-t? És miért volt fontos, hogy Phoebe Cates ledobja a bikinifelsőjét? A Nicsak, ki beszél! és a Spinédzserek író-rendezőjével beszélgettünk.