Az uniós miniszterelnökök a biztonsági kockázatok ellenére vállalták a kijevi utat
Az Ukrajnába látogató delegációt figyelmeztették a biztonsági kockázatokra, a cseh, a lengyel és a szlovén kormányfő ennek ellenére vállalta, hogy Kijevbe utazik.
Az Ukrajnába látogató delegációt figyelmeztették a biztonsági kockázatokra, a cseh, a lengyel és a szlovén kormányfő ennek ellenére vállalta, hogy Kijevbe utazik.
Újabb ágazatokat sújt szankciókkal az EU.
Az Ukrajnával szomszédos uniós tagállamok jelentős segítséget kapnak az EU határvédelmi ügynökségétől - kivéve Magyarországot, ahonnan a Frontex az uniós joggal ellentétes gyakorlat miatt tavaly kivonult és nem is tér vissza, amíg a jogsértő helyzet fennáll.
Véget ért az uniós vezetők kétnapos informális tanácskozása, ahol elhangzott, hogy öt év múlva már nem lesz szükség az EU-nak orosz energiahordozóra. A gondolatot támogatta a magyar kormányfő is.
Duplájára emelték az eddigi keretet.
Az Európai Parlament állásfoglalásban mondta ki, hogy az Európai Bizottságnak a tagállami választási naptártól független meg kell védenie az uniós költségvetést a jogállamiság megsértésével szemben. A Fidesz az LMBTQ-propagandát emlegeti.
Az Európai Parlament csütörtökön megszavazta a Pegasus kémszoftver felhasználásával foglalkozó parlamenti vizsgálóbizottság felállítását. A létrejövő bizottság többek között azt is vizsgálni fogja a magyar kormány jogszerűen használta-e a megfigyelési szoftvert.
A magyar állam kártérítési felelősséggel tartozik azoknak, akiktől az uniós jogot sértő 2013-as földtörvény-módosítás alapján vonták meg a haszonélvezeti jogukat.
Kaja Kallas észt miniszterelnökkel vitázott az Európai Parlament az európai biztonsági helyzetről, illetve arról, hogy mit kellene az EU-nak másként csinálnia, mint eddig. Röviden: majdnem mindent, de ez fájdalmas lesz, és sokba fog kerülni. Viszont a kontinens békéjét fenyegető Ororszország nem hagy más választást. A Fidesz a magyar ellenzéket szidta.
A tagállamok megegyeztek a háború miatti negyedik szankciós csomag részleteiről.
A civil szervezetek nagyobb támogatására és védelmére szólított fel az Európai Parlament, a Fidesz szerint azonban Soros György áll mindezek mögött.
Kedden tárgyalnak az uniós tagállamok nagykövetei arról a szankciós csomagról, amelyet az Európai Bizottság terjesztett elő. Ez már a negyedik intézkedéscsomag, amely azonban nem érinti az energiaszektort.
Az Európai Bizottság jóváhagyott egy 2 milliárd eurós magyar programot, amelynek célja, hogy beruházási támogatást nyújtson a fenntartható helyreállításhoz. Ez kedvezményes hitelt jelent, amelyet ebben az évben lehet igényelni.
A tagállamok szerdán délelőtt meghozták a szükséges döntést, és kulcsfontosságú orosz bankokat zártak ki a nemzetközi átutalásokat biztosító SWIFT-rendszerből, és döntöttek két orosz propagandacsatorna sugárzásának felfüggesztéséről is.
637 igen, 13 nem szavazat és 26 tartózkodás mellett fogadta el az Európai Parlament azt a határozatot, amelyben az uniós törvényhozás az orosz–ukrán háborúval kapcsolatos álláspontját rögzítette. A szöveg egyes pontjai Magyarországgal is kapcsolatba hozhatók, jogi erővel azonban nem bírnak.
Rendkívüli ülést tart az Európai Parlament Ukrajna orosz inváziója miatt. Az ülésteremben a képviselők többsége ukrán színeket viselt, és percekig tartó taps köszöntötte a karzaton helyet foglaló ukrán állampolgárokat és felszólalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is.
Magyarország nem ajánl fel fegyvereket Ukrajnának, nem engedi át a területén a fegyverszállításokat, ugyanakkor részese a közös, 500 millió eurós fegyvervásárlásnak.
Az EU összehangolja fellépését és egyszerűbbé teszi fegyverek eljuttatását Ukrajnába.
A szankciós listára helyezte az Európai Unió Vlagyimir Putyin orosz elnököt és Szergej Lavrov orosz külügyminisztert - jelentette be Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője azt követően, hogy a külügyminiszterek tanácsa rendkívüli ülésén véglegesítette a második szankciós csomagot. Ez a két politikus EU-ban fellelhető számláinak befagyasztását, elérhetetlenné tételét jelenti. A döntést Magyarország is támogatta.
Az uniós tagállamok vezetői teljes mértékben támogatták a következő szankciós csomagot, és utasították az Európai Bizottságot, hogy újabb büntetőintézkedéseket dolgozzanak ki, amelyek már Fehéroroszországot is érintik majd. A részletekre viszont egyelőre várni kell.