szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Eddig 3,8 millió menekült érkezett Európába Ukrajnából, közülük 2,2 millióan Lengyelországba. Az uniós belügyminiszter rendkívüli értekezletet tartottak a menekülthelyzet kezeléséről.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az egyetlen napon az EU-ba érkező menedékkérők legmagasabb száma 200 ezer volt, azóta csökkenő tendenciát tapasztalnak, jelenleg napi 40 ezren lépik át az uniós határokat - mondta Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyi biztosa.

Arról is beszélt, hogy menedékkérők több mint fele gyermek vagy nő, ezért az EU-nak fokozott figyelmet kell fordítani arra, hogy semmilyen visszaélés, emberkereskedelem, emberrablás ne történjen velük kapcsolatban. Ugyanakkor segélyszervezetek arról számolnak be, hogy sokszor gyanús civil autók érkeznek, akik nőket, gyermekeket szeretnék elszállítani.

A miniszterek felszólították az Európai Bizottságot, hogy a lehető leggyorsabban lépjen fel egy olyan informatikai megoldás megtalálása érdekében, amely lehetővé tenné az ukrán menekültek nyilvántartásba vételének központosítását. A nemzeti adatbázisok összevonása megkönnyíti a menekültek és kísérő nélküli kiskorúak védelmét.

A miniszterek tárgyaltak arról, hogy a Moldovába érkező eddig közel 400 ezer menekült ellátása nagy gondot okoz az országnak, ezért arra számítanak, hogy az EU-s országok átvállalnak ukrán menekülteket. Eddig azonban viszont csak 14 500 személyre vonatkozó felajánlás érkezett.

Egyetértettek abban is, hogy a rendkívüli helyzet ellenére fenn kell tartani a szigorú külső határellenőrzést annak elkerülése érdekében, hogy a szervezett bűnözés kihasználják a helyzetet.

Az Európai Bizottság bejelentette, hogy egy 10 pontos cselekvési tervet készítettek a menekültek fogadásával kapcsolatban. Ez a következő intézkedéseket tartalmazza:

  1. uniós regisztrációs platform létrehozása,
  2. a közlekedési és információs csomópontok összehangolása,
  3. a tagállamok által nyújtott szálláshelyek felmérése és összehangolása,
  4. nemzeti készenléti tervek kidolgozása a közép- és hosszú távú szükségletek kielégítésére,
  5. egységes iránymutatás a gyermekek befogadására és támogatására,
  6. közös emberkereskedelem elleni terv az emberkereskedelem és a kizsákmányolás megelőzésére,
  7. megerősített szolidaritás Moldováva,
  8. az ukrajnai háború belső biztonsági vonatkozásainak kezelése,
  9. biztonságos úticélokkal kapcsolatos nemzetközi együttműködés,
  10. megfelelő források és finanszírozás biztosítása.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!