Osztrák kézben a pesti tőzsde

A német HVB - részben a bécsi tőzsde megbízásából - összesen 50,3 százalékos részesedést vásárolt belföldi befektetőktől a Budapesti Értéktőzsde Rt.-ben - erősítették meg az osztrák befektetők a hvg.hu-nak.

  • unknown unknown
Osztrák kézben a pesti tőzsde
Knut Hansen, a HVB német központjának kelet-európai területekért felelős szóvivője a hvg.hu-nak azt mondta, hogy bank osztrák befektetési banki leányvállalata, a CA IB vásárolt a BÉT-ből. Az osztrák HVB-leány 12,5 százalékos BÉT-részvénycsomagot a HVB Hungary Rt.- nek adott tovább, amelynek teljes BÉT-részesedése így 25,2 százalékra nőtt. Hansen szerint 11 százaléknyi BÉT-részvényhez jutott az Österreichische Kontrollbank (OeKB) is, illetve 6,4 százalékot vásárolt a CA IB-től az osztrák Erste Bank és a Raiffiesein Zentralbank (RZB) is. A tranzakció eredményeképpen az osztrák bankok és a bevásárlásban szintén részt vevő Wiener Börse AG összes tulajdoni hányada a BÉT-ben 68,8 százalékra emelkedett.



A magyar tőzsdepapírok 14 százalékát vette meg a bécsi tőzsde, amely a tranzakció egyik kezdeményezője volt - mondta a hvg.hu-nak Füredi Ildikó, a Bank Austria Creditanstalt (BA CA) bécsi központjának szóvivője. "Arról nem tudok, hogy a bécsi tőzsde tovább szeretné-e növelni részesedését" - mondta Füredi. Szerinte a CA IB nem egyszerre vásárolta a BÉT-csomagot, így tulajdoni hányada egy időben soha nem emelkedett 50 százalék fölé. Füredi azt mondta, hogy az ügylet részleteiről csütörtök délelőtt sajtótájékoztatón számolnak be az érintettek a HVB Hungary budapesti székházában.



A bécsi értéktőzsde és a budapesti tőzsde a jövőben a legszorosabban együttműködik - hangsúlyozta szerdán Stefan Zapotocky, a bécsi tőzsde elnöke. Az APA hírügynökségnek adott nyilatkozatában mérföldkőnek nevezte, hogy a bécsi tőzsde és osztrák bankok konzorciuma összesen 68 százalékos részesedést szerzett a BÉT-ben.



"Úgy véljük, hogy mindkét piac nagy növekedési potenciált hordoz magában, és a cél a következetes, jövőbe mutató tőkepiaci együttműködés Bécs és Budapest között" - mondta. A bécsi tőzsde által szerdán kiadott közlemény szerint a BÉT továbbra is független intézményként működik, és az osztrák befektetők "a magyar tőkepiac sikeres, önálló és nyereséget hozó fejődésében érdekeltek". A közlemény szerint a tranzakció révén mind az osztrák, mind a magyar tőkepiac felértékelődik, mert az együttműködés révén jobban ki lehet aknázni a potenciális lehetőségeket.



Az ügylet révén a HVB közvetett teljes részesedése eléri a 33 százalékot, mivel 50 százalékos tulajdonrésze van az OeKB-ban és 10 százaléka a bécsi tőzsdében - írta szerda délután az MTI. A HVB három más, meg nem nevezett befektetővel együtt megvette a Budapesti Árutőzsde 75 százalékát is, és ezzel a HVB lett az árutőzsde legnagyobb tulajdonosa. Az ügyletet jól ismerők köréből származó információk szerint a HVB 8 milliárd forintot fizetett a két tőzsdében való részesedésésért, és a BÉT egyharmadának azonnali továbbadásán több mint 10 százalékos volt a haszna.



Az Arago kiszállt a hazai tőzsdékből



A portfolio.hu szerint a mostani tranzakcióval hatalmas hibát orvosolt a HVB, amely profitjának szignifikáns részét vesztette volna el, hogyha a BÉT-BÁT páros értékét meghatározó Központi Elszámolóház és Értéktár (Budapest) Rt. (KELER) egy külföldi elszámolóház kezére jut. Piaci információk szerint a HVB profitjának kb 40%-a, azaz 4 milliárd forint származik a letétkezelésből.



Az internetes lap beszámolója szerint a HVB magyar bankokkal állna össze a KELER-ért, amelynek 25%-a BÉT, 25%-a BÁT és 50%-a az MNB tulajdonában van. A magyar bankok viszont nem láttak perspektívát egy olyan üzletben, amelynek működési gyümölcseit a HVB aratta volna le. A HVB végül is osztrák bankokkal kezelte a problémát - tette hozzá a portfolio.hu.



A HVB számára a tranzakció mindenképpen megérte (mondjuk a végén a Korányi G. Tamás - Arago - Albrech Ottó nevekkel fémjelzett eladói csoport örülhetett). Ha a HVB elől véglegesen elhalászták volna a KELER-t, akkor az a magyar bankszektor legnagyobb bakija lett volna. Ennek ellenére a HVB vaszínűleg fájó szívvel fizette ki a 8 milliárdot.



A BÉT részvénykönyvi adatai alapján az Arago május 5-én 8,63 százalékos közvetlen részesedéssel rendelkezett az értéktőzsdében, de közvetett részesedése a hírek szerint ennél sokkal nagyobb lehetett. A cég több kft.-n keresztül "gyűjtögette össze" a BÉT-részesedését.
Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A végtelen lehetőségek iparága

Az űrgazdaság egyre szélesebb lehetőségeket kínál már a kisebb cégek számára is. Pályázati források is rendszeresen elérhetők a vállalkozások számára.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.