Könnyített stabilitási paktum - Párizs és Berlin fellélegezhet

Pénteken hozzák nyilvánosságra a stabilitási és növekedési paktum reformtervezetét, amely várhatóan enyhítést hoz a költségvetési hiányküszöböt illetően. A tervezetet szeptember 10-én tárgyalják meg a tagországok pénzügyminiszterei.

  • unknown unknown
Könnyített stabilitási paktum - Párizs és Berlin fellélegezhet
A Financial Times értesülései szerint a módosítási javaslatok két jelentősebb szabálycsomagot érintenek majd. Elsőként módosulnának azok a körülmények, amelyek esetében indokoltnak tekintik a GDP 3 százalékában megállapított maximális költségvetési hiányküszöb meghaladását. Jelenleg egyetlen indok tekinthető elfogadhatónak Brüsszelben: a rendkívül súlyos gazdasági válság. A módosító javaslatok szerint hosszú időszakot jellemző csekély gazdasági növekedés esetén is megengedhető lenne a maximális hiányküszöb meghaladása - írja az euro.hu.



Másrészt enyhítenék a költségvetési hiányküszöb esetén szükséges intézkedések meghozatalára megszabott határidőket. A jelenlegi jogszabály szerint a költségvetési hiányküszöböt meghaladó tagországnak négy hónap áll rendelkezésére a hiány csökkentését célzó terv összeállításához, és egy év a terv alkalmazásához. A módosított paktum szerint a jövőben várhatóan egyénre szabottan döntenek majd a határidőkről.



A módosításokat várhatóan elégedetten fogadják majd Franciaországban és Németországban, miután a két országnak alaposan megszaporodtak a gondjai a költségvetési hiányküszöbre vonatkozó előírások sorozatos megsértése miatt. Párizsban és Berlinben a reformok még sürgetőbbé váltak azt követően, hogy az Európai Bíróság törvénytelennek ítélte a tagországok pénzügyminisztereinek tavalyi döntését, amelyben elutasították a szabálysértés miatt esedékes megtorló intézkedések alkalmazását Franciaországgal és Németországgal szemben. (euro.hu)
Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.