szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ismét az export és a beruházás húzza felfelé a gazdaságot, az export volumene 17 százalékkal, a beruházások 8 százalékkal növekedtek. A mezőgazdasági termelés több évi zuhanás után több mint 30 százalékkal emelkedett.

Valószínű, hogy a 2004 második felében kialakult gazdasági folyamatok fogják jellemezni a 2005-ös év nagy részét is - áll a GKI Gazdaságkutató Rt. prognózisában. A GDP 2005-ben 3,8 százalékkal emelkedik. Ez továbbra is 2 százalékponttal meghaladja az EU-átlagát, de mégis azt jelzi, hogy a magyar gazdaság 2001 óta nem képes kiugróan gyors fejlődésre. A növekedés szerkezete egészséges marad: az export és a beruházás a fő húzóerő. Az export 14 százalékkal, az ipari termelés 8 százalékkal bővül.

A beruházási kereslet valószínűleg a tavalyinál kissé erőteljesebben emelkedik. Az üzleti szférában és a lakáspiacon ugyan némileg lassul az ütem, de az állami infrastrukturális építkezések miatt 10 százalék körüli beruházás-növekedés várható. Kockázatot jelent azonban, hogy tényleg sikerül-e PPP formában már idén úgy meglódítani az autópálya-építést, hogy ez ne tegye tönkre az államháztartás deficit-csökkentési terveit.

Átlagos időjárási körülményeket feltételezve szükségszerű a mezőgazdasági termelés 10 százalékos mérséklődése. A foglalkoztatás a különböző intézkedések nyomán kb. 0,5 százalékkal bővül. Az EU-tól származó nettó támogatás 400 millió euró körüli szintre emelkedik. Így a magyar gazdaság külső finanszírozási igénye euróban nagyon hasonló lesz a 2004-eshez, a GDP arányában pedig tovább, 8% alá csökken. A finanszírozási szerkezet kissé tovább javul, a tartós források aránya kétharmad körülire nő.

A bruttó keresetek 6-7 százalékkal emelkednek. Ez a várható 4 százalékos inflációt figyelembe véve 3,5-4 százalékkal közötti reálbér-növekedést jelent. A nyugdíjak és más jövedelmek ennél mérsékeltebben nőnek. Jövedelmi oldalról a tavalyihoz képest élénkül a fogyasztói kereslet.

Az államháztartás egyensúlya csak szimbolikusan javul, ez is főleg a kamatkiadások mérséklődésének lesz az eredménye. A deficit a GDP 4,9 százaléka környékén, a magán-nyugdíjpénztári befizetésekkel korrigálva 4 százalék alatt lesz. A külső pénzügyi egyensúly kedvezőbb lesz.

Az infláció februárban jóval 4% alá zuhant, az év közepétől viszont átmenetileg kissé emelkedik. Összességében az éves átlagos és az év végi áremelkedés is 4 százalék körül várható. A gyorsan mérséklődő inflációval és a javuló bizalommal a kiugróan magas kamatok időszaka lezárul.

Az erős forint ingadozásokkal, de az év egészében fennmarad, éves átlagban 246 forint valószínű. Ennek több oka van: egyrészt a piacon folyamatos forintvásárlási nyomást jelent a külföldi devizában való hitelfelvétel, másrészt a pénzpiac nagy nemzetközi szereplői a konvergencia játék keretében befektetőként jelennek meg a magyar pénzpiacon. A tőzsde idén is nagyon jól teljesít.

A magyar gazdaság idén az európai konjunktúra megtorpanása és a 2006. évi választások közelsége miatt közepesen kedvező pályán halad. A külföldi kereslet lassul, a belföldi kissé gyorsul. Az EU-tagság élénkebb versenyt, nagyobb piaci stabilitást és erősebb differenciálódást eredményez. A makromutatók szerényen javulnak, a vállalkozások üzleti környezete alig változik. Nagyobb reformokra 2006-2007-től lehet tér.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

eurohirek.hu Gazdaság

Az új tagországok fellendítik az EU gazdaságát

Az ENSZ Európai Gazdasági Bizottsága (UNECE) legfrissebb prognózisa szerint az Európai Unióhoz tavaly csatlakozott országok 4,6 százalékos GDP-növekedéssel járulnak hozzá 2005-ben az EU gazdasági eredményéhez, szemben az eurózóna 1,8 százalékos siralmas teljesítményével.