szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Főként a földhivatali ügyintézés szabályai változnak januártól, ám számos más, ingatlanpiacot érintő rendelkezés lép hatályba. Melyek ezek, és hogyan érintik a vevőket, tulajdonosokat? Hogyan fizessünk kevesebbet, ha lehet?

Ami most nem változik

- Állami lakástámogatások, hiteltámogatások
- Fészekrakó-program
- Illetékek
- Építésügyi szabályok

Ingatlan-nyilvántartás: könnyebb, biztonságosabb

Biztonságosabbá és kényelmesebbé válik a földhivatali ügyintézés idén. Elsősorban azért, mert nem csak földhivatali, hanem okmányirodai ügyintézésnek is nevezhetjük, hiszen tulajdoni lapot már a települési vagy kerületi okmányirodában is kérhetünk. A fővárosiaknak jó hír, hogy a XIII. kerületben nyílt egy új, körzeti földhivatal is, amely leveszi a terhet ez eddigi egyetlen intézményről.

Új intézkedés, hogy függőben kell tartani a beadvány elintézését a rangsorban előrébb álló beadvány elintézéséig, vagy pedig a bejegyzett jogosult által a bejegyzési engedély megadására meghatározott, legfeljebb az okirat földhivatali benyújtásától számított 6 hónapos határidő elteltéig.

Tulajdonképpen nem változás, hogy a széljegyeket, tehát az elintézendő, a tulajdoni lapon feljegyzett beadványokat részletezik: eddig is megtették a földhivatalban, ám ezután már kötelezővé válik. Nem csak az iktató számot kell feljegyeznie az ügyintézőnek, hanem az elintézés dátumát is fel kell tüntetni, és a széljegy rövid tartalmát is össze kell foglalni.

Nagyobb biztonságot jelent a lakásmaffiával és más csalókkal szemben, hogy az ingatlan adásvételében részt vevő ügyvédek és közjegyzők ezentúl hozzáférnek az ingatlan-nyilvántartási adatbázishoz, számítógépes adatokat kérhetnek le. Később várhatóan a közjegyzők a személyi okmányok adataihoz is hozzáférhetnek majd a Belügyminisztérium adatbázisában.

Luxusadó helyett társasház

Már sok mindent hallottunk a 2006-os évtől érvénybe lépő luxusadóról. Ezt az adónemet minden százmillió forint feletti értékű ingatlan után kell befizetni, arányát tekintve a százmillió feletti rész fél százalékát. A rossz hír az, hogy az osztatlan közös tulajdonú ingatlanok után is fizetni kell. A jó hír az, hogy társasházzá alakulással megúszható az adónem. A kifejezetten drága villák például szintén átalakulhatnak társasházzá azzal az indoklással, hogy több lakás is kialakítható az épületben. Így sokat lehet spórolni: egy 150 milliós ingatlan esetében például 250 ezer forint lenne az éves adó, ám ha két 75 millió forintot érő lakást alakítanak ki albetétesítéssel, ez az összeg megúszható: csupán az átalakulás egyszeri és még úgy is alacsonyabb költségét kell megfizetni.

Lakcímek és jogcímek 2. rész (Oldaltörés)

Hivatalosan is olcsóbb az új lakás

Bár az áfa 5 százalékos csökkentése hivatalosan csak januártól van érvényben, az ingatlan-beruházók már az ősz kezdete óta alacsonyabb áfával reklámozzák és kínálják lakásaikat. Az ok: a változás az új építésű ingatlanokat érinti, amelyek átadása gyakran áthúzódik idénre, így érvényesíthető a teljes összeget tekintve 4 százalékos kedvezmény. Az intézkedéstől az újlakásforgalom élénkülését várják.

Energiapasszus: elméletileg már kell

Elméletileg már kötelező az új ingatlanok energia-tanúsítványa, ami azt jelenti, hogy már az épületek tervezési fázisában gondolni kell arra, mennyit fogyasztanak majd a lakások és házak. Az intézkedés bevezetése azonban csúszik. A tanúsítványt régi házak is megkapják, utóbbiak persze csak akkor, amikor felújítják őket. Bizonyos előírásoknak eddig is meg kellett felelniük az épületeknek, de azok csak a szerkezetekre, falakra (határoló elemekre) vonatkoztak. Jövőre meg kell becsülni az energiát használó berendezések fogyasztását. Ezekből az adatokból egy mérőszám születik, amely jellemzi az ingatlant: e számnak pedig belül kell lennie bizonyos határértékeken. E számozás az egész Európai Unióban egységes.

Mivel egyetlen szám lesz a végeredmény, az épületek tervezőinek, kivitelezőinek nagyobb a mozgástere. Ha például korszerű fűtési módszert vezetnek be, akkor nagyobb üvegfelületeket alkalmazhatnak, mivel az energia-veszteséget okozó nagy ablakok is beleférnek a határértékbe. Ha viszont elavult a rendszer, akkor csak kis ablakok lehetnek az épületen.

Ellenőrzött lakcímadatok

Szintén törvénymódosítás nyomán januártól érvénytelen a bejelentett lakcím adat, ha a polgárnak a lakás használatára vonatkozó joga jogerős bírósági vagy hatósági határozat alapján megszűnt és a határozatot végrehajtották, továbbá, ha az illetékes települési önkormányzat jegyzője megállapította, hogy a polgár bejelentett lakcím adata nem valós. Ezzel a lakásmaffia ellen akar védekezni a kormány.

Ugyanez a módosítás a diákok jellemző tanulmányi idejéhez igazodva tartalmazza a tartózkodási hely megújítási kötelezettségének jelenlegi 2 évről 4 évre történő kiterjesztését.

Földhivatali szolgáltatások új díjai*

Szolgáltatás

Ár (ingatlanonként)

Első fokú eljárás (pl. tulajdonjog bejegyzése)

5000 forint

Jelzálog bejegyzése

Követelés 5 százaléka (max. 12 000 forint)

Vagyonértékű jog törlése

2000 forint

Soron kívüli eljárás

10 000 forint

Fellebbezés

10 000 forint

*A díjakat a hivatali pénztárba kell befizetni, készpénzben.

Tartalmi partnerünk a Bookmark Media

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Szomszédviszonyok: mit tűrjünk el, és mit ne?

A szomszédokkal való pörölés-pereskedés évszázados hagyomány. Hogyan szabályozza az ingatlanjog a szomszédviszonyokat, miért lehet bírósághoz fordulni, és mikor kell közös megegyezésre törekedni?

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Gazdaság

Lakáspiac: mire számíthatunk 2006-ban?

Többezer eladatlan lakás, bővülő kínálat, számos új beruházás, engedékeny eladók, és kevesebb vevő - foglalható össze röviden a lakáspiac pillanatnyi állapota. Lassan a beruházók, eladók is kezdenek megbarátkozni a piac ciklikusságával. De mi várható a közeljövőben, lesz-e változás 2006-ban? Lássuk az előrejelzéseket!

hvg.hu Gazdaság

Ingatlanügyletek: miért, mennyit fizetünk?

Lakásvásárláskor az ingatlan árán kívül még szükségünk van egy kis készpénzre: ki kell fizetni az ügyvédet vagy a közjegyzőt. Az eladó pedig százalékot a közvetítőnek. Mennyit kérnek az adásvételben közreműködők?