szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyre népszerűbb az otthoni szauna, az újépítésű házaknak pedig szinte kötelező tartozéka. Választék van belőle bőven, a hagyományostól az infráig széles a paletta. Vehetjük készen, rendelhetünk egyedi darabot, de akár magunk is barkácsolhatunk egyet. Utánajártunk, mennyibe kerül mindez.

Egyre többen építenek otthonra
izzasztókamrát
© sxc.hu
Az autókhoz hasonlóan a szaunák között is vannak kifejezetten olcsó tucatáruk, és csillagászati összegekért megrendelhető, egyedi gyártású, minden luxussal felszerelt csodakabinok. Itt azonban az árakban inkább a minőségbeli különbségek érződnek, nem annyira a márkabeliek – mondja Sczigel Gábor, egy szaunaforgalmazó cég tulajdonosa.

A finn szaunánál az árkategóriát elsősorban a falszerkezet anyaga, vastagsága, minősége határozza meg, mivel itt a keletkezett hő benntartása a lényeg. Ezzel szemben az infrakabinoknál a legnagyobb tételt a sugárzók jelentik. A fal esetükben csak egy teret határol körbe, és nem szempont a jó hőszigetelés.

A finn szauna titka
Finn szaunát félmillió forint alatt is vásárolhatunk különböző barkácsáruházakban, azonban ez az árkategória elég gyenge minőséget jelent. Ha áldozunk rá, és tíz-húsz évre tervezünk, érdemes körülnézni az egyedi gyártók háza táján.

A szauna kiválasztásakor az embert leggyakrabban esztétikai szempontok vezérlik. Van akinek a sötét színű fa tetszik, van akinek a fehér, van akinek a csomós és van akinek a csomómentes. Ezek nagyban befolyásolják az árat, és az egyes fatípusok között akár tízszeres árkülönbség is lehet. Mivel egy szaunához körülbelül negyven négyzetméter lambéria kell, nem mindegy, hogy ennek 1500, vagy 15 ezer forint négyzetmétere.

Fa és kályha
A szaunaépítéshez használt legolcsóbb lambéria lucfenyőből készül, melynek ára a megmunkáltságtól, a kiszárítottságától és a kidolgozottságától függ, míg a legdrágább az illatát nagyon hosszú ideig megőrző vörös cédrus. Szaunát csak kifejezetten szaunaépítés céljára előkészített faanyagból lehet építeni, a jóval olcsóbb tetőlambéria erre alkalmatlan. Ennek oka, hogy a rajta lévő horony csak egy centis, és a hőmozgás miatt egy idő után gyakorlatilag szétesik a belőle készült kabin, ráadásul folyik belőle a gyanta.

A izzasztófülke építésekor a faanyag mellett fontos a megfelelő kályha kiválasztása. Az azonos árkategóriájú kályhák között gyakorlatilag nincs különbség, ugyanakkor léteznek extrém kivitelűek is. Ez utóbbiak ára a 400 ezer forintot is elérheti, ugyanakkor a hagyományos berendezésektől főleg esztétikailag különböznek. Egy átlagos méretű fülkét egy 6-8 kilowattos kályha fűt ki. Fontos szempont, hogy ennek üzemeltetéséhez háromfázisos ipari áram kell, amely általában nincs bekötve egy családi házba, így külön tételt jelent.

Sugárzóktól függő árak
A legolcsóbb infrakabint 100-200 ezer forint között vásárolhatjuk meg. Ezekbe legfeljebb egy-két ember ülhet be egyszerre. A megjelölt összegek duplájáért már a legjobb gyártók is adnak egyedi gyártású, egyszemélyes infraszaunát, 800 ezer forint körüli összegért pedig kifejezetten jó kabint is vehetünk.

Az infraszaunák árát a sugárzók határozzák meg. Ezek között igen nagy különbségek vannak, mind a felfűtési idő, mind pedig a lefedett sugárzási tartomány számít. Ez utóbbi hosszú, közepes és rövidhullámú tartományból áll, és a legmodernebb technológiával már a teljes tartomány lefedhető. Ennek a lefedett tartománynak a nagysága, valamint a felfűtési idő hosszúsága adja meg a szauna fűtőelem értékét, azaz a kabin hatékonyságát, értékét, használhatóságát.

A legmodernebb sugárzók akár 5 ezer üzemórát is kibírnak, ami otthoni használat esetén 40-50 évet jelent. Ennél a típusú szaunánál a falszerkezet csupán fantázia kérdése, lehet akár üvegből is. Mivel az infra nem a levegőt fűti, hanem közvetlenül a testet, igazából körbehatárolni sem szükséges a teret.

Áramfogyasztás, luxus, barkácsáru (Oldaltörés)

Az extrákra egy egész kabin ára rámehet
© sxc.hu
Ami a fogyasztást illeti
Áramfelhasználás szempontjából igencsak markáns különbség mutatkozik a finn és az infraszauna között. Előbbi három fázison fogyaszt hat-kilenc kilowattot óránként, és az 50 perces felfűtési időt is beleszámítva legalább két órán keresztül működik. Az infraszaunák technológiája változó, de a legrégebbi módszer sem igényel túl hosszú felfűtési időt. A teljesítmény sem ilyen magas, a sugárzók csupán két-két és fél kilowattot fogyasztanak, és a használati idő is csak fél óra. Ez körülbelül annyi, mintha megszárítanánk a hajunkat.

Extrákkal duplázhatunk
A szauna árát az extrák igencsak megdobják, gyakorlatilag a kabin árát még egyszer el lehet költeni ezekre. Ilyen extrának számít az aromaterápia, a fényterápia és a hifi.

Aromaterápiás berendezések között létezik egészen egyszerű, olcsó megoldás, mint például a kályha fölé lógatott agyagedény, ugyanakkor száz-kétszázezer forintért grammra pontos, porlasztós beadagoló is beépíthető. Színterápiára is számtalan megoldás létezik, legyen szó akár színes infráról vagy csillagos égboltról. Beépíthető gyakorlatilag bármilyen műszaki berendezés, a mini LCD tévétől kezdve a dvd lejátszóig. Összességében nézve bármennyit el lehet költeni ezekre, ugyanakkor a szauna árának húsz százalékából már ki lehet hozni egy jól fölszerelt kabint.

Házilag is kivitelezhető
Szaunát építeni annak éri meg, aki szeret és tud is barkácsolni. Különösen extrém megoldások esetében érdemes otthon kivitelezni a kabint, hiszen így olcsóbban kijöhetünk. A finn szaunához kályha gyakorlatilag bárhol megvásárolható, és ezen kívül csak megfelelő faanyagra van szükség.

A házilagos infraszauna kivitelezésekor már nem ilyen egyszerű a helyzet, mert ilyen sugárzót csak a gyártótól, forgalmazótól lehet beszerezni. Ennek ellenére érdemes az építésébe belevágni, mert nem kell falszerkezet, így a hagyományos szaunánál könnyebb a dolgunk. A technikai alkatrészeket a készen vásárolt kabin árának 60-70 százalékáért tudjuk megvásárolni. A finn szauna infrává történő átalakítása is egyszerűen megoldható, költsége pedig egy új infrakabin árának 50-60 százaléka.

Tartalmi partnerünk a Bookmark Média

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Sörfürdő Csehországban

Számos sörivó álma valósult meg egy 1300 lelkes csehországi faluban, ahol a látogatók nemcsak a szájukon, hanem az egész testükön keresztül érintkezhetnek a komlólével.

MTI Itthon

Sósav került a győri élményfürdőbe

Sósavat öntött véletlenül pelyhesítő szer helyett a győri élményfürdő tisztítótartályába a létesítmény egyik alkalmazottja vasárnap este. A keletkező klórgáz bejutott az egyik öltözőbe, ahonnan mintegy félszáz vendéget kellett kimenekíteni - tájékoztatott a fürdőt üzemeltető kft. ügyvezető igazgatója.

MTI Itthon

Konténer-fürdőszoba somogyi roma családoknak

Egy fűthető konténer-fürdőszobát telepítettek - átmeneti megoldásként - a falu határában lévő romatelepre a Somogy megyei Táskán, ahol 38-an éltek erdőszéli kunyhókban. Közülük most két családot beköltöztettek a faluba albérletbe.

Szellem

Fürdés, mosdás török és magyar módra

A felújított Rudas fürdő megnyitása óta Budapest vízkedvelő közönsége ismét élvezheti ott a török élményfürdő áldásait. Noha a test és a lélek együttes megtisztításának oszmán szokása meglehetősen eltért a magyar tisztálkodási tradícióktól, a törökfürdő megjelenése fontos állomás a magyar higiénia fejlődéstörténetében.

MTI Gazdaság

Gyógy- és wellnessfürdőt terveznek Csornán

Wellnessfürdő-komplexum megépítését tervezi a csornai önkormányzat és a német tulajdonú G1 Kft, 35 millió eurós beruházásban. A megvalósításra létrehozott Virág Termál Csorna Kft. 60 százalékban az önkormányzat, 40 százalékban a G1 Kft. tulajdona.

Plázs

Gyógyfürdőturizmus

Ádáz küzdelmet folytatnak a német nyugdíjasokért a magyar gyógyszállók a cseh és lengyel konkurenciával. A tét nem csekély: az EU-csatlakozás óta a bevételek döntő részét hozó külföldi betegek teljes gyógykezelését kötelesek fizetni biztosítóik.