szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A háztartásoknak nyújtott forinthitelek átlagos kamatlábai - a folyószámlahitelek kivételével - csökkentek júniusban, a betéti kamatlábak gyakorlatilag nem változtak - tette közzé pénteken a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

A nem pénzügyi vállalatok folyószámla hiteleinek átlagos kamatlába csökkent, a folyószámla hiteleken kívüli hiteleké pedig emelkedett. A nem pénzügyi vállalati szektor éven túli lejáratú lekötött betéteinek átlagos kamatlába összetétel változás miatt emelkedett.

A háztartások euró folyószámla hiteleinek és éven belüli lekötésű euró betéteinek átlagos kamatlába gyakorlatilag nem változott júniusban az előző hónapoz képest. A háztartások euró lakás, fogyasztási és egyéb hiteleinek átlagos kamatlába kamatlábváltozás miatt emelkedett.

A háztartási szektor folyószámla hiteleinek átlag kamatlába júniusban 41 bázisponttal 20,18 százalékra emelkedett. A lakáscélú hitelek piaci szintű átlagos kamatlába 30 bázisponttal 9,23 százalékra,átlagos hitelköltség mutatója 29 bázisponttal 12,03 százalékra csökkent.

A fogyasztási hitelek átlag kamatlába 117 bázisponttal 17,05 százalékra, átlagos hitelköltség mutatója 301 bázisponttal 23,67 százalékra csökkent. A júniusban megkötött fogyasztási hitelszerződések összértéke 20,5 milliárd forint volt, ez 1,6 milliárd forinttal alacsonyabb az előző havi értéknél.

A júniusban kötött lakáscélú hitelszerződések értéke 3,4 milliárd forinttal 17,1 milliárd forintra emelkedett. A nem pénzügyi vállalatok folyószámla hiteleinek átlagos kamatlába júniusban 27 bázisponttal 7,83 százalékra csökkent, a folyószámla hiteleken kívüli hiteleké pedig 44 bázisponttal 7,76 százalékra emelkedett. A folyószámla hiteleken kívüli hitelek új szerződéseinek értéke júniusban 165,9 milliárd forint volt, ez 20,3 milliárd forinttal alacsonyabb az előző havi értéknél.

Az éven belüli betétek átlag kamatlába az előző hónaphoz képest nem változott 5,35 százalékot tett ki, az éven túli betéteké pedig 6,06 százalékra emelkedett. A nem pénzügyi vállalatoknak nyújtott 1 millió eurónak megfelelő forint összeg alatti nem folyószámla forinthitelek átlagos kamatlába júniusban 42 bázisponttal 8,30 százalékra, az 1 millió eurónak megfelelő forintösszeg felettieké pedig 53 bázisponttal 7,27 százalékra erősödött.

A háztartási szektorban a fogyasztási hitelek és az éven belüli lejáratra lekötött betétek átlag kamatlábai közötti különbség júniusban 12,97 százalékpontról 11,84 százalékpontra csökkent. A nem pénzügyi vállalatok hitelei és betétei között jelentősebb súllyal szereplő éven belüli lejáratok esetén az átlag kamatlábak közötti különbség 1,91 százalékpontról 2,29 százalékpontra nőtt.

A háztartási szektorban a változó kamatozású vagy legfeljebb 1 éves kamatfixálású euró fogyasztási hitelek és az éven belüli lejáratra lekötött euró betétek átlag kamatlábai közötti különbség 6,65 százalékpontról 7,09 százalékpontra emelkedett.

A nem pénzügyi vállalatok változó kamatozású vagy legfeljebb 1 éves kamatfixálású euró hiteleinek és éven belüli lejáratú euró betéteinek átlag kamatlábai közötti különbség 1,70 százalékpontról 1,79 százalékpontra nőtt.

A bankközi forintpiacon júniusban 2.834,7 milliárd forint volt a forgalom, 155,4 milliárd forinttal alacsonyabb az előző havinál. Az egynapos bankközi hitelek forgalommal súlyozott átlagkamatlába májushoz viszonyítva 5 bázisponttal 5,56 százalékra, az egyhónapos lejáratú bankközi kihelyezések átlagos kamatlába 5 bázisponttal 6,20 százalékra változott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Lefelé tartanak a banki hitelkamatok

Az év eleje óta a jegybanki alapkamat 9 százalékról a 7,75 százalékra zsugorodott, legutóbb március 29-én csökkent 50 bázisponttal. Néhány hitelintézet a jegybankot követve azonnal mérsékelt betéti kamatot, hitelkamat csökkentésről azonban csak később érkeztek az első banki közlemények. Feltűnő azonban, hogy folytatódik a tendencia: a hitelek kamata jóval visszafogottabban mérséklődik, mint a betéteké.