szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Románia és Bulgária európai uniós tagságának első két évében 219 szakmában kapnak automatikusan munkavállalási engedélyt Magyarországon a két ország állampolgárai – közölte a kormányszóvivő hétfőn.

A két ország csatlakozása utáni első két évben 219 olyan szakmában, ahol munkaerőhiány van - ilyen például az élelmiszeripar, a textilipar, az építőipar vagy az egészségügy - a román és a bolgár munkavállalóknak kérniük kell ugyan a munkavállalási engedélyt, de azt automatikusan meg is kapják – írta közleményében Danks Emese, hozzátéve, hogy az eredetileg 140 szakmát tartalmazó lista jórészt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára bővült ki.

A Romániából, illetve Bulgáriából érkező gyakornokok és a szezonális munkavállalók számára fennmarad az eddigi kvótarendszer, vagyis országonként 700 gyakornok, illetve 8000 szezonális munkás dolgozhat Magyarországon.

Azokon a területeken, ahol nincs szükség többletmunkaerőre, a nyitás csak folyamatosan, egy-egy szektor változó munkaerő-igényét figyelembe véve valósulhat meg.

Az ütemezett nyitás szabályait a tapasztalatok alapján a kormány egy év múlva újra áttekinti, és ha szükséges, akkor változtat a feltételeken.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Vita a munkaerő-piaci nyitás körül

Az SZDSZ megütközve tapasztalta, hogy miután a kormány a szabad demokraták által szorgalmazott, teljes munkaerő-piaci nyitás helyett csak 219 szakmában járult hozzá a román, illetve a bolgár állampolgárok magyarországi munkavállalásához, a konzervatívok még ezt a kört is tovább szűkítenék - írta Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivőjének közleményében.

MTI Karrier

Korlátozottan nyitott a francia munkaerőpiac a románok előtt

Catherine Colonna francia Európa-ügyi miniszter a héten tett bukaresti és szófiai látogatása során bejelentette, hogy Franciaország megnyitja munkaerőpiacát a román és bolgár munkavállalók előtt - adta hírül szombaton a Le Figaro című francia napilap.

MTI Karrier

Pártok és bizottságok egyeztettek a munkaerő-piaci stratégiáról

Az MSZP és az MDF, valamint a gazdasági, illetve a foglalkoztatási bizottság részleges munkaerő-piaci nyitást javasolt a kormánynak, míg az SZDSZ és az európai ügyek országgyűlési bizottsága, valamint az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) munkaadói oldala a teljes, illetve a nagyobb nyitás mellett érvelt a munkaerő-piaci stratégiáról tartott egyeztetésen.