szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ha 24 órán át áll a Barátság kőolajvezeték, akkor elkezdődik a stratégiai tartalékok felszabadítása, így ellátási zavarokra Magyarországon nem kell számítani - mondta Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter.

Magyarország elvárja Moszkvától és Minszktől, hogy teljesítsék ellátási és tranzitkötelezettségeiket, az Európai Unió elnökségét és az Európai Bizottság illetékeseit pedig felkéri, haladéktalanul kezdjenek tárgyalásokat Oroszországgal és valamennyi érintett tranzitállammal arról, hogyan kaphat az EU garanciákat arra, hogy a gáz- és olajellátás a jövőben biztonságos lesz, és nem kell újabb válsághelyzetektől tartani - jelentette ki Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter keddi brüsszeli sajtótájékoztatóján. 
 
Kifejtette, hogy az orosz szállítás leállítása hosszú távon hatással lehet az olajpiacra, de közvetlen hatása a válságnak nincs a magyar felhasználói árakra.
 
Kóka János elmondta: Kelet- és Közép-Európa országainak ebben a tekintetben közös problémai vannak. Az egykori szocialista országok gáz- és kőolajhálózata nagymértékű függést hordoz az orosz eredetű nyersanyagtól, ráadásul a tranzit- és az ellátó országok vitája is a térség államait hozza nehéz helyzetbe. 
 
"Fokozottan jó döntésnek tartom, hogy annak idején Magyarország úgy döntött, ellép a diverzifikáció irányában, újabb vezetékrendszeren keresztül szeretné táplálni a magyar földgázrendszert, és egymástól függetlenül is működni képes gázvezetékek építésébe fog bele" - hangoztatta a miniszter.
 
Úgy vélte, Magyarország egyetlen lehetősége, hogy megpróbál versenyben tartani minden olyan országot, amely szállítani szeretne, és minden tranzitkapacitás-építési lehetőséget, amely asztalon van.
 
Kóka János megerősítette, hogy az elmúlt két napban többször beszélt Andris Piebalgs európai energiaügyi biztossal, aki egyebek közt jelezte, hogy csütörtökre összehívta az úgynevezett olajellátási szakértői csoportot. A magyar szakértők is részt vesznek ezen a találkozón - tette hozzá a miniszter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Barroso: elfogadhatatlan az olajszállítás leállítása

Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Angela Merkel német kancellár egyaránt elfogadhatatlannak nevezte, hogy Oroszország leállította öt közép-európai országnak az olajszállítását, anélkül, hogy konzultációkat folytatott volna velük.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Leállt a hozzánk érkező kőolaj a Barátság vezetéken

Leállt a Barátság vezetéken a kőolajszállítás Magyarországra, de a kőolaj és a kőolajszármazékok forgalmában nem kell fennakadásra számítani, sem az ellátás biztonsága, sem a Mol árpolitikája nem változik - ígérik az illetékesek. Oroszország vis maiorra hivatkozik, szerintük nem szegtek szerződést.

hvg.hu/MTI Gazdaság

Nincs gáz, van olaj!

Magyarország stratégiai olajkészlete több mint három hónapra elegendő, a gazdasági miniszter szerint ez a kőolajszármazékok forgalmazásban nem lesz fennakadás. A környező országoknak jobbára 2-4 hónapra elegendő olajkészletük van, a "válság" elhúzódására nem számítanak.

HavariaPress Gazdaság

Olajvezeték: leállásra számít Szlovákia is

Ha nem rendeződik gyorsan Oroszország és Fehéroroszország olajszállítási vitája, akkor Szlovákia is olaj nélkül maradhat. Hétfőn még elegendő olajat kapott északi szomszédunk a Barátság vezetéken.

hvg.hu Gazdaság

Nem jönne elég olaj az Adrián?

Nem biztos, hogy Magyarország, Szlovákia és Csehország teljes igényeinek kielégítésére elegendő lenne a Barátság kőolajvezetéket esetleg felváltó Adria, mivel azon a vonalon még nem érkezett komolyabb mennyiségű olaj – véli a hvg.hu-nak nyilatkozó Barta Judit, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója.