Tetszett a cikk?

Az Energia Klub szerint egy új atomerőmű megépítése súlyos gazdasági és környezeti károkat okoz – áll a szervezet közleményében, amely Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója, volt miniszteri biztos véleményére reagált.

© MTI
Aszódi Attila korábban úgy nyilatkozott: az évről-évre jelentkező energiaszállítási zavarok egyre inkább felvetik egy új atomerőmű megépítésének szükségességét Magyarországon. Az egyetemi docens szerint feltétlen szükség lenne csökkenteni az import földgáz felhasználást, és törekedni kell a gazdaságosan kihasználható megújuló energiaforrások elterjesztésére is. Hozzátette, hogy Magyarországon egy új atomerőmű körülbelül négy évnyi előkészület után hat év alatt épülhetne meg és egy finnországi projektet alapul véve az új erőművel megtermelt villamos-energia ára kilowattóránként 3-3,5 eurócentbe, azaz 8-9 forintba kerülne.

Az Energia Klub szerint Aszódi Attila több olyan állítást tett, amelyek elferdítik a tényeket. A szervezet szerint egy új atomerőmű nem csökkenti az orosz forrásoktól való magyar függőséget. Az urán ugyanis nem helyettesítő erőforrása a földgáznak és még kevésbé a kőolajnak – fogalmaznak.

A földgáz alapvető rendeltetése a lakossági fűtési felhasználás, a villamosenergia szektorban pedig a menetrendtartó erőművek között találhatók a földgáz alapú erőművek. Nem lehet cél, hogy a teljes, beépített villamosenergia kapacitás háromnegyed része szabályozhatatlan, alaperőművi forrás legyen – hangsúlyozzák.

© MTI
Az Energia Klub szerint a ma is komoly problémát jelentő rugalmatlanságot, amely – mint fogalmaznak – markáns jellemzője a magyar villamosenergia rendszernek, nem szabad egy egyszeri beruházással még tovább fokozni. Az sem lehet cél, hogy a magyar lakosság villamosenergiával fűtsön – jegyzik meg.

További súlyos aggályokat vet fel a szervezet szerint, hogy míg a létező paksi 1900 megawatt kapacitást négy blokk adja, addig az Aszódi Attila által példaként említett 1600 megawattot csupán egyetlen reaktor termelné. Egy ekkora reaktort nem lehet szabályozni, ezért hihetetlen módon sérülékennyé és törékennyé tenné a magyar villamosenergia rendszert – állítja az Energia Klub.

Megjegyzik továbbá, hogy Aszódi Attila adatai – mind az árra vonatkozó adat, mind az építéshez szükséges idő megjelölése – hamis illúziókat kelthet egy atomerőmű beruházással kapcsolatban. A Finnországban épülő atomerőmű építésének első éve után, a beruházók bejelentették, hogy minimum 1 éves csúszással lehet számolni. A 3 milliárd eurós ajánlat pedig egy marketingár – fűzik hozzá.

Az energiaellátás biztonságát szolgáló intézkedések sorában az energiahatékonyságnak kell az első helyen állnia – szögezi le a szervezet. A fogyasztás mérséklése a legtöbb esetben ötször-tízszer olcsóbb, mint újabb erőművek építése. Második helyen a hazai forrásokra kell támaszkodni: ez pedig a megújuló energiaforrások fokozottabb térnyerését jelentené – áll a közleményben.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Nyilvános az EU energiatakarékossági terve

Az Európai Unió csütörtökön nyilvánosságra hozta az energiafogyasztás 2020-ig 14 százalékkal történő mérséklésére vonatkozó tervét. Az importált energiaforrásoktól való függőség enyhítését, a környezetvédelmi célok megvalósulását reméli a tervtől Andris Piebalgs, a bizottság energiaügyekben illetékes biztosa.

HVG Itthon

Civilek fordulnak Lomnicihoz atomügyben

Több civil szervezet az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnökéhez fordul, mert szerintük törvéynsértő módon lassúak bizonyos perek, amelyek a Paksi Atomerőművet érintő ügyekben indítottak.

MTI Gazdaság

Leállítják Bulgária egyetlen atomerőművének két reaktorát

Megkezdődött a visszaszámlálás Bulgária egyetlen működő atomerőművében, Kozlodujban: december 31-én este, két órával az EU-csatlakozás előtt leállítják a kozloduji erőmű hármas és négyes számú reaktorát - ez az EU-belépés egyik ára, a csatlakozási szerződés előírása szerint.

MTI Gazdaság

Kóka: legyen az energia az ötödik uniós szabadságjog

Az Európai Unió négy alapvető szabadságjoga mellé sorakoztassuk fel az energia szabad áramlásának lehetőségét is - így foglalta össze Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter a kelet-közép európai energetikai miniszterek budapesti tanácskozásán elfogadott regionális közös nyilatkozat lényegét.