szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az OTP Bank a vezető szervezője annak a bankkonzorciumnak, amely az Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. (Emfesz) 1,5 milliárd euró költséggel tervezett erőmű-beruházás finanszírozására alakul – jelentette be az Emfesz csütörtökön.

A környezetvédelmi engedélyek megszerzése után ez újabb lépést jelent az összesen 2400 megawatt kapacitású kombinált ciklusú gáztüzelési erőmű megépítéséhez. Az Emfesz közlése szerint az OTP Bank a kibővített vezető szervezői feladatokat látja el a több magyar és külföldi hitelintézetből álló, jelenleg szerveződő nemzetközi bankkonzorciumban.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében megépülő, összesen 2.400 megawatt teljesítményű kombinált ciklusú gáztüzelésű erőmű beruházás jövőre kezdődik, és három szakaszban épül meg. Az első kétszer 400 megawattos ütem – amelynek költsége 564 millió euró – várhatóan 2011-ben termel áramot. A projekt teljes befejezésének határideje pedig 2015.

A társaság korábbi tájékoztatása szerint az 58 százalékos hatásfokkal termelő erőműben keletkező 38 fokos vizet ipari- és mezőgazdasági hasznosításra szánják, ami iránt jelentős befektetői érdeklődés mutatkozik. Az erőmű türkmén földgázt használ fel, amely a Testvériség vezetéken ékezik, és a Tiszából nyeri a szükséges vizet, amit műanyag csövön szállítanak a telephelyre. A hosszú távú földgázellátásról maga az Emfesz gondoskodik. A cég évente három milliárd köbméter földgázt értékesít, és további négy milliárd köbméter áll rendelkezésére – közölte korábban a cég.

A Dmitro Firtas ukrán üzletember tulajdonában lévő Group DF (GDF) holdinghoz tartozó Emfesz 2003 óta működik Magyarországon. A cég földgáz- és villamosenergia kereskedelemmel foglalkozik és a kelet-magyarországi lesz az első termelő vállalkozása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Norvégiában épül a világ első sóerőműve

Tíz évig tartott, mire kidolgozták a technológiát, amely az ozmózis néven ismert természeti jelenségen alapul. A folyó édes vize egy membránon keresztül áramlik a sós tengervízbe. A sókoncentráció-különbség úgynevezett ozmotikus nyomást hoz létre, amely aztán meghajtja az erőmű áramtermelő berendezéseit.

hvg.hu Gazdaság

Kinek jó a másfél milliárd eurós magyar szalmaerőmű-biznisz?

November elején megkezdődik annak a szalmatüzelésű erőműnek az építése Szerencs határában, amely a magyarországi zöldenergia-termelés egyik fontos eleme lehet. A vállalkozást azonban az utóbbi időben hangos vita kíséri. Megnéztük, hogy ki miben érdekelt.

MTI Gazdaság

Romániai leányvállalatot alapított az Emfesz

Az Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. (Emfesz) egymillió dolláros törzstőkével villamos energia kereskedelemre alapított leányvállalatot Kolozsvárott EMFESZ Romania S.R.L. néven – közölte a magyarországi cég szóvivője, Borisz Sesztakov.

MTI Gazdaság

Erőművet avatnak Nyíregyházán

Mintegy 12 milliárd forintos beruházással épült kombinált ciklusú erőművet avatnak Nyíregyházán; a beruházó E.ON csoport létesítményét Veres János pénzügyminiszter és Konrad Kreuzer, az E.ON Hungaria igazgatóságának elnöke adja át.

MTI Gazdaság

A Gazpromnak mégsem kell az Emfesz Kft.?

A Gazprom cáfolta azt az orosz lapértesülést, miszerint az orosz gázipari monopólium meg akarja venni az ukrán Dimitrij Firtasztól annak 50 százalékos részesedését az Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft.-ből (Emfesz).

MTI/hvg.hu Gazdaság

Épül a szerencsi erőmű: a polgármester beszólt Sólyomnak

Megkezdődött Szerencsen a szalmatüzelésű biomassza erőmű kivitelezése, a beruházás várhatóan 2009 októberének végére fejeződik be – jelentette be Berecz János, a beruházó BHD Hőerőmű Zrt. felügyelőbizottságának elnöke pénteken.