szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nemzetgazdaság pénzügyi számláinak 2007 harmadik negyedévi adatai alapján az államháztartás finanszírozási igénye a GDP 6,1 százalék a volt a 2007 harmadik negyedévével záruló elmúlt egy évben – közölte a magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán.

A harmadik negyedéves államháztartási finanszírozási igény 149 milliárd forint, a negyedéves GDP 2,3 százaléka volt. Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számításba vett (maastrichti) adóssága 2007 harmadik negyedévének végén 16428 milliárd forint volt, a GDP 65,9 százaléka.

A központi kormányzat elsősorban betéteinek felhasználásával, tőzsdei részvényeinek eladásával és egyéb kötelezettségek vállalásával fedezte a finanszírozási igényét.

A háztartások nettó finanszírozási képessége a harmadik negyedévben 10 milliárd forinttal csökkent, ez a negyedéves GDP 0,2 százaléka, az elmúlt egy évben a GDP 1,9 százalékát tette ki, vagyis tovább tart a majdnem két év óta megfigyelhető csökkenése.

A háztartások pénzügyi eszközei közül a tőzsdei részvények, a befektetési jegyek, az életbiztosítási és a nyugdíjpénztári követelések növekedtek számottevően. Jelentős mértékű volt ugyanakkor a rövid lejáratú állampapírok eladása.

A jelentős mértékű külföldi valuta felhalmozása a jegybanki információk szerint megfordult, a háztartások 40 milliárd forint értékben használtak fel külföldi készpénzt a harmadik negyedévben.

A hosszú lejáratú devizahitelek felvétele újabb történelmi csúcsot ért el, ugyanakkor a forinthitelek állománya csökkent. A forint kisebb mértékű gyengülése következtében a háztartások devizabetéteinek állománya 6 milliárd forinttal, devizahitel-tartozásainak állománya 59 milliárd forinttal növekedett 2007 harmadik negyedévében - állapítja meg a jegybank.

A nem pénzügyi vállalatok finanszírozási igénye – amely az utóbbi egy évben GDP 3,3 százalékát érte el – számottevően csökkent az előző negyedévhez képest. A harmadik negyedéves finanszírozási igény 226 milliárd forint, a negyedéves GDP 3,5 százaléka volt.

Összességében a nemzetgazdaság finanszírozási igénye (azaz a külföld finanszírozási képessége) a pénzügyi számlák adatai szerint a GDP 7,2 százaléka volt az elmúlt egy évben és jelentősen csökkent az előző negyedévi adathoz képest. A harmadik negyedéves finanszírozási igény 343 milliárd forint, a negyedéves GDP 5,3 százaléka.

A külföldiek a pénzügyi eszközeik közül elsősorban lekötött betéteiket, hosszú lejáratú értékpapírjaikat és hiteleiket, nem tőzsdei részvényeiket és egyéb tulajdonosi követeléseiket növelték, miközben jelentősen csökkentették tőzsdei részvényekben fennálló követeléseiket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Államháztartás: 1182 milliárd hiány az első kilenc hónapban

Ma teszi közzé a Pénzügyminisztérium az államháztartás szeptemberi előzetes adatait. A szaktárca 2007. szeptemberére – önkormányzatok nélkül – 200,1 milliárd forint hiányt prognosztizál, az első kilenc hónap alatt 1182,4 milliárd forint deficit halmozódhat fel, ami a GDP 4,6 százalékával egyenlő.

MTI Gazdaság

Államháztartás: a hiány az első 11 hónapban 5,2 százalék

Ma teszi közzé a Pénzügyminisztérium az államháztartás novemberi részletes adatait, és közli a 2007. évi prognózist. Az előzetes adatok szerint az államháztartás első tizenegy havi hiánya – az önkormányzatok nélkül – 1339,4 milliárd forint volt, a GDP 5,2 százaléka. A novemberi államháztartási deficit 142,2 milliárd forintot tett ki.

MTI Gazdaság

1196,9 milliárdos államháztartási hiány

Az államháztartás első tíz havi hiánya - az önkormányzatok nélkül - 1196,9 milliárd forint volt, a GDP 4,7 százaléka - közölte a Pénzügyminisztérium szerdán. Az októberi államháztartási deficit 49,8 milliárd forintot tett ki.

MTI Gazdaság

Gyurcsány: tartósan 3 százalék alatti államháztartási hiány kell

Magyarországnak GDP arányosan tartósan három százaléknál kisebb államháztartási hiányt kell produkálnia, hosszútávon pedig egyensúlyt - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pénteken a GKI Gazdaságkutató Zrt. által rendezett "Cikkek és cakkok a magyar gazdaságban" című konferencián.