szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Japán és Kína a Kelet-kínai-tenger vitatott hovatartozású vizei alatt meghúzódó gázmezők közös kitermelésére és a haszon megosztására készül – jelentette hétfőn egy japán üzleti lap.

A Nikkei jelentése szerint a két ország olyan kompromisszumról tárgyal, amelynek jegyében félretennék elhúzódó vitájukat arról a kérdésről, hogy kit illet a térség feletti fennhatóság joga, helyette inkább nekilátnának a közös kiaknázásnak.

Japán teremtené elő a hozzá közelebb eső gázmezők kiaknázásához szükséges költségek több mint felét, s Kína ugyanezt tenné a hozzá közelebb lévő gázmezők esetében – áll a Nikkei jelentésében.

Az egyes gázmezők kiaknázásának haszna egyelőre a befektetett összegek arányában oszlana meg a felek között, de hosszabb távon ki akarnak dolgozni egy olyan rendszert, amelyben egyenlően osztanák meg az összes gázmező kiaknázásának együttes hasznát.

Tokió és Peking igyekszik megoldani ezt a kérdést még Hu Csin-tao kínai elnök tavasszal esedékes tokiói látogatása előtt – írta a japán lap. Macsimura Nobutaka, a japán kabinet főtitkára „nagymértékben pontatlannak” nevezte a lap jelentését, de nem tért ki részletekre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kóka: olcsóbb lenne a türkmén gáz

Ha nemzetközi együttműködésben létre tud jönni egy olyan gázszállítási útvonal, amellyel át lehet venni a türkmén parton a gázt, Türkmenisztán kész gázt szállítani Európába - mondta Kóka János gazdasági miniszter azt követően, hogy találkozott Gurbanguli Berdimuhammedovval, Türkmenisztán elnökével szombaton Ashgabadban.

MTI Gazdaság

A Mol független gázszállítót gründol

A Mol támogatja leányvállalata, a Mol Földgázszállító Zrt. javaslatát, amely a közép- és délkelet-európai gázszállító hálózatok egyesítését célozza egy új, független gázszállító társaság keretein belül.

MTI Gazdaság

Bulgária betársult a Déli Áramlat gázvezetékbe

Immár biztosra vehető, hogy Bulgária részt vesz a Déli Áramlat gázvezeték-programban, miután az orosz elnök csütörtökön kezdődött szófiai látogatásán sikerült tisztázni a nézetkülönbségeket. A bolgár kormányfő pénteki bejelentése szerint az erről szóló megállapodást még pénteken aláírják Vlagyimir Putyinnal.

MTI Gazdaság

Ukrajna drágítaná az orosz földgázt

Ukrajna kilátásba helyezte az orosz földgáz európai tranzitálásáért kivetett díj emelését, amennyiben Oroszország drágítaná az Ukrajnának szállított földgáz árát. Az ukrán gazdasági miniszter kijelentése arra utal, hogy esetleg kiújulhat a két ország földgázvitája.