szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hétfőn a Világbank 9,6 százalékra fogta vissza Kína idei várható gazdaságnövekedési kilátását az eddig várt 10,8 százalékról, elsősorban a kínai exporttermékek iránti globális keresletcsökkenés miatt.

Tavaly a kínai GDP-növekedés 13 éve a legmagasabb ütemű, 11,4 százalékos volt a 2006. évi 11,1 százalék után.

A Világbank rámutatott arra, hogy az ország déli területeit hosszabb ideje sújtó - évtizedek óta nem tapasztalt - erős télnek minimális hatása van a gazdaságra.

A bank egyik elemzője azt mondta, hogy lassul a globális gazdaság, ami befolyásolja a kínai gazdaságot, de ennek a kedvezőtlen hatását részben ellensúlyozza a növekvő belső kereslet.

Az ország déli területein hetek óta tartó erős havazás miatt csökkent az ipari termelés és növelte néhány termék, így elsősorban a zöldségek árát, de összességében minimális hatással van az ország gazdaságára.

A Világbank legújabb előrejelzése szerint Kínában idén 4,6 százalékos lesz az infláció az eddig becsült 3,8 százalék helyett, elsősorban a nemzetközi élelmiszerárak emelkedése, valamint a bérköltségek növekedése miatt.

Kínában a tavalyi infláció 4,8 százalékos volt, 11 éve a legmagasabb.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Újabb rekordon Kína kereskedelmi többlete

Kína külkereskedelmi többlete decemberben 22,69 milliárd dollár volt, ezzel a tavalyi egész évi többlet 262,2 milliárd dollárt ért el. Ez új rekord, és 47,7 százalékkal több a 2006-os, 177,47 milliárd dolláros többletnél, jelentették a kínai vámhatóságnál pénteken.

MTI Gazdaság

Kína rugalmasabb árfolyampolitikára tett ígéretet az EU vezetőinek

Az Európai Unió vezetői a kínai kormányfővel folytattak szerdán megbeszélést a vitatott kereskedelmi és a valutaárfolyamot érintő kérdésekről. Ven Csia-pao kormányfő ígéretet tett arra, hogy Kína a jüan árfolyamának meghatározásakor nagyobb teret enged majd a piaci erőknek.

MTI Gazdaság

Hűtenék a kínai gazdaságot

Kína az idén 8 százalékos GDP-növekedést célzott meg a tavalyi 11 százalékos után, remélve, hogy az elhatározott megszorító intézkedéseknek lesz hatása. Elemzők szerint azonban kétséges ezen törekvés sikere, hiszen évek óta egyszámjegyű gazdasági növekedés a kimondott cél, de rendre túlteljesítik.