szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Minden eddig mértnél magasabbra, 4,1 százalékra emelkedett az inflációs ráta júliusban az eurózónában az Eurostat első becslése alapján. A legutóbbi eurózónás inflációs rekordot az Eurostat júniusban mérte, akkor 4 százalékos volt az éves szintű drágulás a 15 tagországot tömörítő euróövezetben.

A jelentések szerint elsősorban a 150 dollár közelébe szökött olajár a felelős a minden korábbinál nagyobb eurózónás inflációért. Az elemzők az olaj drágulása alapján előzetesen 4,2 százalékos júliusi inflációs adatra tippeltek. A zóna inflációját 1999. óta mérik, a júliusi adat az eddigi legmagasabb inflációs érték. Az EKB az övezetben 2 százalék körüli inflációt tart szükségesnek az árstabilitáshoz. A bank irányadó kamatát legutóbb elsősorban az euróövezeti infláció gyorsulása miatt emelte 4,25 százalékra.

Az euróövezetben májusban még 3,7 százalékos – az előző csúcs –, áprilisban 3,3 százalékos, előtte márciusban 3,6 százalékos – az addigi rekord – volt a tizenkét havi infláció. Az ütem tavaly szeptember óta van az Európai Központi Bank 2 százalékos célja fölött.

Az energia-, az élelmiszer-, az alkohol- és a dohányárakat kiszűrő maginfláció júniusban 1,8 százalékos volt az euróövezetben tizenkét hónapra számolva, a májusi 1,7 százalék és az áprilisi 1,6 százalék után, ismét közelítve az EKB tűrésküszöbéhez. A tizenkét havi maginfláció legutóbb márciusban volt 2,0 százalékon.

Uniós szintű előzetes inflációs adatot az Eurostat most nem közölt. Az egész EU-ban a tizenkét havi infláció júniusban átlagosan 4,3 százalékra gyorsult a májusi 4,0 százalékról és az áprilisi 3,6 százalékról. A legnagyobb volt Lettországban, júniusban 17,5 százalékos, a legkisebb Hollandiában, 2,3 százalékos.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Eurózóna: visszaesés a beszerzői menedzser indexekben

Az eurózóna feldolgozóipari és szolgáltatói szektorának teljesítménye gyors ütemben romlott júliusban, és kedvező irányú változás sem várható, mivel az üzleti várakozások indexe is 10 éves mélypontra süllyedt – derül ki az RBS/Market 5 ezer vállalat körében végzett gyorsfelmérésének adataiból.

MTI Karrier

Eurózóna: 7,2 százalékos munkanélküliség

Az Európai Unió statisztikai hivatala kis mértékben módosította a havi munkanélküliségi adatokat múlt év decemberétől kezdődően, mivel az eurózóna gazdasági növekedése lassult a magasabb energia-és élelmiszeráraknak, valamint a szigorodó hitelfeltéteknek köszönhetően.

MTI Gazdaság

Recesszió előtt az euróövezet, de Kelet-Európa nem

A "recesszió szélére" került az euróövezet, amelynek második negyedévi kibocsátása már valószínűleg csökkent, ezt azonban a kelet-európai exportőr gazdaságok jó eséllyel még nem szenvedik meg. Ez áll az egyik vezető londoni befektetési ház hétvégi elemzésében. Mások sorra jeleztek növekvő recessziós veszélyt a világ többi gazdasági erőcentrumára is.

MTI Gazdaság

Az euróövezetben tovább romlott a gazdasági hangulat

Az euróövezetben júliusban az átlag szintjén tovább romlott a gazdasági bizakodás: az Európai Bizottság szerdán megjelent felmérésében az átfogó hangulatmutató 89,5 pontra – 2003. május óta a legalacsonyabbra – csökkent a júniusi 94,8 pontról. Utoljára februárban volt, 100,2 ponton, többségi bizakodást jelezve 100 pont fölött a mutató, azóta folyamatosan csökken, a pesszimisták mind nagyobb többségét jelezve.

MTI Gazdaság

Euróövezet: júniusban új rekordon az infláció

Az euróövezetben júniusban minden várakozást meghaladva, átlagosan 4,0 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak, mint egy évvel korábban, közölték az EU statisztikai hivatalában szerdán végleges adatként, megerősítve a június 30-án kiadott előzetes becslést. Ez a legújabb rekord a közös statisztika 1997-es bevezetése óta.

MTI Gazdaság

Eurózóna: 0,7 százalékkal nőttek márciusban a termelői árak

A növekvő energiaárak – januárhoz és februárhoz hasonlóan – márciusban is erősen meglendítették a termelői árakat az eurózónában: az Eurostat keddi közlése szerint márciusban 0,7 százalékos volt a termelői árak emelkedése februárhoz képest, éves szinten pedig 5,7 százalék volt a termelői infláció. Az elemzők 0,7 százalékos havi és 5,6 százalékos éves emelkedést vártak.