Tetszett a cikk?

Elutasította az orosz-ukrán gázvita miatt elmaradt gázszállítások miatt a Gazprommal szemben támasztott követeléseket, köztük konkréten a német E.ON Ruhrgas követelését az orosz állami energiakonszern elnökhelyettese.

Alekszandr Medvegyev a Handelsblatt című német üzleti napilapban megjelent interjúban hangoztatta, hogy a "gázstoppot" Ukrajna kényszerítette ki. Ezen túlmenően a Gazprom  mindent megtett annak érdekében, hogy Ukrajnát megkerülve eleget tegyen szállítási kötelezettségeinek -  fogalmazott Medvegyev.

A Gazprom elnökhelyettese kijelentette, hogy rendkívül meglepte őt az E.ON Ruhrgas  kártérítési követelése, hisz - mint emlékeztetett - a német konszern nem csupán a Gazprom egyik fő részvényese, hanem régi partnere is. "Ezért az ilyen konfliktusokat egymás között kellett volna tisztáznunk, nem pedig bíróságokon vagy a médián keresztül" - hangoztatta Medvegyev, aki szerint az E.ON egyetlen fogyasztója sem szenvedett a gázkonfliktus miatt. Mindennek alapján a német konszern kártérítési követelését jogtalannak nevezte.

Az interjúban Alekszandr Medvegyev megerősítette, hogy a Gazprom az európai kártérítési követelésekkel szemben vis maiorra hivatkozik. "A helyzet rosszabb volt számunkra, mint egy földrengés" - állította az orosz vállalat második embere. A Gazprom tehetetlenül állt az "egyértelműen és egyedül Ukrajna által vezényelt" konfliktussal szemben, semmit nem tudott tenni annak elhárítása érdekében. "Teljes egészében a Viktor Juscsenko államfő és Julia Timosenko miniszterelnök közötti belső ukrán hatalmi harc túszaivá váltunk" - jelentette ki Medvegyev.

Medvegyev  nyomatékosan hangsúlyozta, hogy a Gazprom megbízható partner volt, s az is marad. Szavai szerint a konszern mindent megtett annak érdekében, hogy hasonló konfliktus a jövőben ne fordulhasson elő. Ennek kapcsán utalt az Ukrajnával kötött két hosszú távú megállapodásra. "Ennek kell megakadályoznia azt, hogy minden évben egy új konfliktus törjön ki" - állította Medvegyev.

A Gazprom elnökhelyettese szerint a legutóbbi válság bizonyította, hogy a Gazprom és európai partnerei között hosszú távra szóló szállítási szerződésekre van szükség. Második legfőbb tanulságként pedig azt említette, hogy az az energiacharta, amelyet Európa akart Oroszországra kényszeríteni, halott csecsemőnek bizonyult".

Az orosz gázipari konszern második embere az interjúban állást foglalt az Oroszországot Németországgal összekötő Balti-tengeri vezeték mielőbbi megépítése mellett. Annak a nézetnek adott hangot ugyanakkor, hogy Ukrajna tranzitországként teljes mértékben soha nem helyettesíthető. Medvegyev szerint Európának 2030-tól évente a mai mennyiségnél legkevesebb 150 milliárd köbméterrel több gázra lesz szüksége, s  a három tervezett vezeték - azaz a Balti-tengeri vezeték, a Nabucco és a Déli Áramlat - megépülése esetén összesen csak 110 milliárd köbméterrel több földgázt tud majd szállítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Nabucco-csúcs: csak 2015-ben lehet gáz a vezetékekben

A részt vevő országok mindent megtesznek azért, hogy június közepéig elfogadják a kormányközi megállapodást. Ezt követően pedig megkísérelnek előzetes megállapodást kötni a forrásországokkal - mondta magyar kormányfő a csúcs záró sajtótájékoztatóján.

MTI Gazdaság

A németek is pénzt kérnek a gázvezetékükre

Két nappal a Budapesten tartott Nabucco-konferencia után az Oroszországot Németországgal, illetve Európával összekötő, tervezett Balti-tengeri földgázvezeték határozott támogatására szólította fel az Európai Uniót Angela Merkel német kancellár.

MTI Gazdaság

FT: az ukrán államfő szerint rossz a gázügylet, de betartják

Ukrajna rossznak tartja az Oroszországgal kötött földgázügyletet, amely lehetővé tette az európai gázszállítások felújítását, de maradéktalanul betartja a szerződést, mondta a szerdai Financial Timesnak az ukrán elnök, aki szerint hazája nem lopott az Európának szánt orosz földgázból.

Vélemény

Gázügyek Moszkvából nézve: orosz-ukrán hálószobatitkok

Költséges vezetéképítés helyett Európának inkább a hatékony nemzetközi ellenőrzést kellene választania, így is biztosíthatja a gázellátás zavartalanságát - véli Valerij Nyesztyerov orosz gázpiaci elemző. A lapunknak adott interjúban sejtetni engedte: az orosz-ukrán gázvitában korrupciós elemek is szerepet játszottak.