szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kínai feldolgozóipar beszerzőmenedzser-mutatója januárban 45,3 pontra javult a decemberi 41,2 pontról, jelentették a kínai statisztikai hivatalban.

Még a januári szám is a teljesítmény csökkenését jelzi az előző hónaphoz képest, de tartósnak tűnik a romlás lassulása. Előzőleg novemberben a jelzőszám 38,8 pontos értéke a legalacsonyabb volt, vagyis a teljesítmény legnagyobb havi visszaesését mutatta a felmérés történetében.

Januárban a kínai bankok is kitettek magukért: a kormány korábbi felhívására növelték a hitelezést. Összesen 1,2 billió jüan (176 milliárd dollár) új hitelt helyeztek ki a múlt hónapban, ez minden idők rekordja, jelentette a China Securities Journal szerdán. Decemberben 772 milliárd jüan, tavaly januárban 804 milliárd jüan volt az új hitelek összege.

A kínai központi bank elnöke szerdán úgy nyilatkozott, hogy már látszanak a központi gazdaságélénkítés első jelei. A kínai kormánynak legkevesebb évi 8 százalékos gazdasági növekedésre van "szüksége" a munkanélküliség veszélyes növekedésének elkerüléséhez. Másfelől a nyugati partnerek is a kínai belső fogyasztás növelésétől remélnek némi ösztönzést a világgazdaság számára. Szerdán a tokiói értéktőzsde fő mutatója mindenesetre 2,73 százalékos emelkedéssel reagált a Kínából érkező hírekre. Tokióban főleg a beruházási javak japán gyártóinak és exportőreinek a részvényei drágultak, 5-10 százalék között.

Kína gazdasága 2007-ben 13 százalékkal bővült, 1993 óta a leggyorsabb ütemben, és ötödik éve nőtt legalább 10 százalékkal. Tavalyról még nincs hivatalos kínai adat. A Nemzetközi Valutaalap a múlt héten 9,0 százalékra becsülte a kínai GDP tavalyi növekedését, és idénre 6,7 százalékos, jövőre 8,0 százalékos GDP-többletet jósolt Kínának.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Majd Kína eldönti, hogy finanszírozza-e a fejlett világot

Nem ígért jelentős segítséget a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) hétfőn Londonban megjelent nyilatkozatában a kínai kormányfő, aki szerint "nevetséges" a hatalmas kínai többleteket okolni a globális egyensúlytalanságért és a pénzügyi válságért.

MTI Gazdaság

A németek a kínaiakkal együtt akarnak válságot kezelni

Németország és Kína együtt kíván működni a nemzetközi gazdasági és pénzügyi válság megoldásában. Ezt hangsúlyozta a két kormány vezetője a Berlinben tartott csütörtöki tárgyalások után. Angela Merkel kancellár és Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnök a gazdasági együttműködés mellett politikai kérdésekről tartott megbeszéléseket.

MTI Karrier

Húszmillió kínai munkanélküli tért haza

Közel 20 millió vándormunkás tért vissza szülőfalujába, miután a globális pénzügyi válság következtében elvesztették állásukat - közölte hétfőn egy magas rangú kínai tisztségviselő.

MTI Gazdaság

A Washington-Peking vita és a kínai pénzügyi tömegpusztító fegyver

A párizsi Le Monde szerint az új amerikai adminisztráció részéről „pénzügyi hadüzenettel” ért fel az a Kína címére intézett vád, hogy Peking kereskedelmi előnyök végett „manipulálja valutáját”. Az amerikai lapok is arról cikkeztek, hogy „Obama kemény hangot ütött meg Kínával kapcsolatban”, amikor Timothy Geithner, az új elnök által kiválasztott pénzügyminiszter főnöke álláspontját ismertetve ezt a kifejezést alkalmazta – írja Baracs Dénes, az MTI elemzője.