szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Súlyos és elhúzódó oroszországi recessziót jósolnak londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint az orosz gazdaság visszaesése valószínűleg már a tavalyi év végén elkezdődött.

A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének pénteken kiadott elemzése felidézi, hogy a 2008-as teljes évi orosz GDP-növekedés már csak 5,6 százalék volt a tavalyi első kilenc hónapban mért 7,3 százalékos éves összevetésű növekedés után. 
 
Ennek alapján a GS londoni elemzői úgy számolnak, hogy a tavalyi utolsó negyedévben az orosz gazdaság összkibocsátási értéke negyedéves összehasonlításban már 1,1 százalékkal csökkent, az előző negyedévi 0,6 százalékos növekedés után.

A ház mindezek alapján - figyelembe véve a munkanélküliség vártnál nagyobb mértékű megugrását, és a decemberi reálbércsökkenést - meredeken rontotta az orosz gazdaságra adott idei előrejelzését, és 2009 egészére most már súlyos, 3,5 százalékos GDP-visszaesést jósol az eddig várt 0,5 százalékos növekedés helyett.
 
A Goldman Sachs prognózisa szerint éves összevetésben hat egymást követő negyedévben lesz negatív az orosz GDP-adat, az idei első negyedévtől 2010 második negyedévéig, és a ház ennek alapján a jövő évre adott orosz növekedési előrejelzését is visszavette, 2,0 százalékról 0,8 százalékra.

A nagy londoni házak sorra és meredeken rontják a kelet-európai gazdaságokra adott növekedési előrejelzésüket, főleg az euróövezeti recesszió mélyülése, illetve a volt szovjet térségben a nyersanyagárak zuhanása miatt, de a Goldman Sachs pénteki előrejelzéséhez hasonló súlyosságú oroszországi recessziót még egyetlen citybeli pénzintézet sem valószínűsített.

A térségi átalakuló gazdaságok finanszírozására alakult londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) például a minap a tavaly novemberi éves jelentésében szereplő 2,5 százalékról 0,1 százalékra rontotta a tevékenységi területéhez tartozó 30 kedvezményezett ország együttes átlagos idei növekedésére adott prognózisát, de ezen belül Oroszországra még mindig 1,0 százalékos GDP-növekedést jósol az eddigi 3,0 százalékos előrejelzés helyett.

Az EBRD inkább a közép-kelet-európai EU-térségben és Ukrajnában számol stagnálással, vagy éppen meredek recesszióval. A bank az átlagon belül például Csehországra az általa eddig várt 2,5 százalékos GDP-plusz helyett most már zéró növekedést, Magyarországra 0,2 százalékos növekedés helyett 2,0 százalékos visszaesést, Észtországra mínusz 1 százalék helyett 3,5 százalékos recessziót, Lettországra 1,8 százalékos visszaesés helyett 5,0 százalékos GDP-csökkenést, Ukrajnára 1,0 százalékos bővülés helyett szintén 5,0 százalékos GDP-zuhanást valószínűsít 2009-re.

Ugyancsak meredeken rontották a közép-európai EU-országokra adott idei növekedési előrejelzéseiket a JP Morgan bankcsoport londoni befektetési elemzői, a vártnál mélyebb nyugat-európai recesszió - elsősorban is a különösen gyorsan romló autóértékesítési kilátások - miatt.
 
A JP Morgan előrejelzése nem változtatott a cég által a magyar gazdaságra adott idei GDP-jóslaton: a ház londoni elemzői, ahogy korábban is, továbbra is 3 százalékos magyarországi GDP-csökkenéssel számolnak 2009 egészében. Az éves csehországi visszaesés mértékéről szóló prognózisukat azonban az eddigi 1 százalékról 2 százalékra módosították, és most már Romániára is éves recessziót valószínűsítenek, a korábban várt 0,5 százalékos növekedés helyett 3,00 százalékos GDP-visszaeséssel.

Ez különösen súlyos recesszió abban az összevetésben, hogy a román gazdaság a JP Morgan becslése szerint 2008 egészében még 8,0 százalékkal növekedett.

A Cityben korábban nem valószínűsített idei cseh recessziót most már más nagy londoni házak is jósolják. A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő új előrejelzése szerint Csehország hazai össztermék-értéke (GDP) 2009 egészében 1,5 százalékkal csökken. A Fitch eddig hozzávetőleg ugyanilyen mértékű idei GDP-növekedést jósolt a cseh gazdaságra.    
 
A hitelminősítő egyébként éppen e héten rontotta Oroszország szuverén devizaadósi besorolását a nyersanyagár-zuhanás kihatásaira és az adósság-refinanszírozási kockázatokra hivatkozva. A Fitch londoni bejelentése szerint a hosszú futamú orosz devizaadósság osztályzata az eddigi "BBB plusz"-ról egy fokozattal "BBB"-re - a cég által Magyarországra érvényben tartott besorolással azonos szintre - süllyed, és az új besorolás kilátása is további leminősítés lehetőségére utaló negatív.

Decemberben egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's is leminősítette az orosz szuverén adósságot az addigi "BBB plusz/A-2"-ről "BBB/A-3"-ra, a portfolió- és egyéb tőkeáramlásokban bekövetkezett "éles fordulatra" hivatkozva, amely a hitelminősítő szerint megdrágítja és megnehezíti az orosz gazdaság külső finanszírozási igényeinek kielégítését.

Az S&P szintén fennhagyta az új, rontott besorolásokon is a negatív kilátást.

gke \ kcc

MTI 2009. február 6., péntek 16:25
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Leminősítette Oroszországot a Fitch

Rontotta Oroszország szuverén devizaadósi besorolását szerdán a Fitch Ratings, a nyersanyagár-zuhanás kihatásaira és az adósság-refinanszírozási kockázatokra hivatkozva.

MTI Gazdaság

Oroszország 27,4 milliárd dolláros támogatást nyújt a bankoknak

Az orosz kormány azt tervezi, hogy 900 milliárd rubel (27,4 milliárd dollár) tőkeinjekcióban részesíti a kereskedelmi bankokat a gazdasági válság miatt. A támogatás döntő részét az államilag ellenőrzött hitelintézetek kapják – közölték kedden orosz kormányzati források.

MTI Gazdaság

Putyin: Oroszország elkerülte a válságsokkot

A kormány válságkezelő intézkedéseinek fő eredménye, hogy Oroszországnak sikerült elkerülnie a válságsokkot, és minden vállalat és állampolgár lehetőséget kapott, hogy alkalmazkodjon a válság körülményeihez - jelentette ki Vlagyimir Putyin kormányfő a minisztertanács moszkvai ülésén csütörtökön.